Biznes i finanse

Grudziądz: Gigantyczne dofinansowanie na modernizację Biblioteki

Całkowita wartość projektu ma zamknąć się w kwocie 3 milionów złotych. Zaplanowano szereg rozmaitych prac.
 
– Dzięki realizacji inwestycji gmach Biblioteki Głównej stanie się jeszcze bardziej przyjazny dla Czytelników – cieszy się Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza. – Co więcej, budynek zostanie w znacznym stopniu przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki instalacji windy zewnętrznej.
 
Jak informuje, Wydział Kultury i Sportu, z połączenia pomieszczeń Działu Opracowania i Gromadzenia Zbiorów wraz z serwerownią oraz Czytelni Czasopism powstanie pomieszczenie wielofunkcyjne, w którym wyodrębniona zostanie przestrzeń do aktywnej pracy z seniorami oraz strefa wyposażona w stanowiska komputerowe przeznaczone do prowadzenia szkoleń. Ponadto będą się tu odbywały działania kulturalno-edukacyjne, takie jak spotkania autorskie czy konferencje zakładające udział większej liczby uczestników.
 
Do nowo powstałego pomieszczenia zakupiony zostanie system audiowizualny, pętla indukcyjna, meble modułowe oraz sprzęt komputerowy. Przeprowadzona zostanie także renowacja parkietu. Zmodernizowane zostaną toalety, łącznie z wymianą starej instalacji wodno-kanalizacyjnej.
 
Unowocześnione zostaną działy drugiego piętra poprzez wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej i komputerowej, zmodernizowanie oświetlenia oraz zakup nowych mebli bibliotecznych.
 
– Renowacji lub odtworzeniu zostaną poddane wszystkie drzwi wewnętrzne w suterenie, a także część drzwi na parterze. Otaczający budynek Biblioteki ogród frontowy zyska nową aranżację poprzez montaż oświetlenia, systemu nawadniającego i stworzenie w nim strefy relaksu z małą architekturą – wylicza Michał Czepek, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. – Da to okazję do jego rewitalizacji i przywrócenia mu historycznego, pierwotnego wyglądu i jednocześnie pozwoli na wprowadzenie elementów spełniających potrzeby współczesnych użytkowników w sposób nienaruszający najważniejszych wartości tego zabytku. Wyremontowana zostanie nawierzchnia z tyłu Biblioteki oraz znajdujący się obok garaż, który zostanie dopasowany estetycznie i architektonicznie do gmachu.
 
Dzięki przebudowie garażu Biblioteka zyska również miejsce magazynowe na różnego rodzaju sprzęty. Ustawiony tu zostanie demontowany podest sceniczny, który będzie wykorzystywany do organizacji scenicznych wydarzeń kulturalnych (spotkania autorskie dla szerokiej widowni, koncerty) czy konferencji (jako podium dla mówcy). Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników zakupiony zostanie książkomat z wrzutnią, który umożliwi korzystanie ze zbiorów poza godzinami pracy placówki oraz bezdotykową wymianę książek.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM