Biznes i finanse

CIS: „Ukraina zasługuje na przyspieszoną ścieżkę wejścia do UE”. Wideokonferencja kobiet – przewodniczących parlamentów (komunikat)

Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

O wsparciu szybkiej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, formach pomocy dla ukraińskich uchodźców i potrzebie uruchomienia unijnych środków dla milionów z nich w krajach takich jak Polska dyskutowano na spotkaniu kobiet – przewodniczących parlamentów państw UE. Gościem specjalnym była wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk. W obradach pod przewodnictwem marszałek Sejmu Elżbiety Witek uczestniczyły przewodniczące: Rady Federalnej Austrii – Christine Schwarz-Fuchs, Izby Reprezentantów Cypru – Annita Demetriou, Kongresu Deputowanych Hiszpanii – Meritxell Batet Lamańa oraz Seimasu Litwy – Viktorija Čmilytë-Nielsen.

Wideokonferencja odbyła się w środę, 25 maja. Stanowiła kontynuację kwietniowej wizyty w Polsce, podczas której przewodniczące odwiedziły przejście graniczne w Dorohusku, spotkały się z ukraińskimi uchodźcami w punkcie recepcyjnym w Chełmie i centrum pomocy humanitarnej w Nadarzynie oraz odbyły konsultacje w Sejmie.

Marszałek Sejmu przedstawiła propozycje inicjatyw na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Mówiła m.in. o pomocy psychologicznej – w szczególności o koncepcji organizacji w Polsce konferencji naukowej i szkoleniowej, by opracować poradnik dla osób współpracujących z uchodźcami. Inne z zaproponowanych pomysłów dotyczyły przygotowania ulotek informacyjnych zawierających ofertę danego państwa dla przybyszów z Ukrainy uciekających przed wojną, a także pomocy w przełamywaniu bariery językowej poprzez m.in. specjalne aplikacje w telefonie, czy bezpłatne kursy językowe online.

Ponadto podczas spotkania Marszałek Sejmu skierowała apel o solidarne poparcie wniosku strony polskiej o wsparcie finansowe z Unii Europejskiej. – Do Polski przybyło ponad 3 mln Ukraińców. Staramy się im zapewnić jak najlepszą opiekę. Wszyscy przyjeżdzający do Polski chwalą nas i są pełni podziwu – mówiła. Jednak, jak podkreśliła, „podziwem na dłuższą metę nasz kraj nie jest w stanie pomóc przybyszom z Ukrainy”. Elżbieta Witek dodała, że do dzisiaj Polska nie dostała ani eurocenta i finansuje wsparcie dla tych osób z własnego budżetu.

Elżbieta Witek wsparła także wysiłki ukraińskich władz, by przekonać kraje Unii Europejskiej do wspólnej, solidarnej decyzji o wyrażeniu zgody na przyspieszoną ścieżkę wejścia Ukrainy do UE. – Jestem przekonana, że Ukraina zasługuje na to jak żaden inny kraj, by przyspieszoną ścieżkę wobec niej uruchomić, ponieważ udowadnia swoje przywiązanie do wartości takich jak wolność, demokracja, prawa człowieka, walka o niepodległość ojczyzny, gotowość do poświęceń, czyli wszystkich wartości, o których mówi UE – tłumaczyła. Marszałek Sejmu zaznaczyła, że Ukraina płaci cenę za wyrażenie gotowości do przystąpienia do Unii i na oczach całego świata pokazuje, że powinna być w rodzinie europejskiej.

Gość specjalny wideokonferencji, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk mówiła o konsultacjach ukraińskich władz z europejskimi państwami. Powiedziała, że na szczycie unijnym (25 czerwca) Ukraina chce uzyskać status kandydata do UE. Zaznaczyła, że bardzo ważne jest poparcie parlamentów. – Ukraina broni nie tylko własnej granicy, ale i granic Europy. Solidarne stanowisko wszystkich parlamentów byłoby dla nas bardzo cenne – podkreśliła Ołena Kondratiuk. Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej oceniła, że zwycięstwo Ukrainy nastąpi, ale rozciągnie się w czasie. Wskazała, że oprócz wsparcia humanitarnego strona ukraińska potrzebuje broni ofensywnej. Mówiła również m.in. o odbudowie Ukrainy.

Przewodnicząca Seimasu Litwy Viktorija Čmilytë-Nielsen wskazywała na potrzebę kontynuacji pomocy Ukrainie. – Wszystko, co zostało zrobione dotychczas, również wsparcie militarne, sankcje, które zaczynają działać, jest bardzo ważne – stwierdziła. Wyraziła zaniepokojenie głosami mówiącymi o tym, że Ukraina jest zmuszana do zawarcia pokoju za cenę oddania Rosji części terytorium. – To bardzo niebezpieczne, ponieważ wysłałoby błędny sygnał Putinowi, że takie zachowanie pozostaje bezkarne – podkreśliła. Przewodnicząca mówiła też o pomocy uchodźcom, m.in. ofiarom gwałtów. W kwestii przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE powiedziała, że należy przekonać najbardziej wahające się kraje. Akcentowała też konieczność wsparcia finansowego dla krajów goszczących najwięcej uchodźców, w szczególności dla Polski.

O wsparciu dla uchodźców z Ukrainy, m.in. o edukacji dzieci ukraińskich mówiła przewodnicząca Rady Federalnej Austrii Christine Schwarz-Fuchs. Podkreśliła, że dobrym pomysłem jest organizacja wypoczynku dla małych uchodźców dotkniętych traumą wojny. Zreferowała swoje rozmowy z przedstawicielami austriackiego rządu. Omówiła m.in. jak wygląda włączenie dzieci z Ukrainy w system szkolnictwa w Austrii. Poinformowała także o swojej wizycie w ONZ w Nowym Jorku, gdzie rozmawiała o wojnie na Ukrainie oraz o sytuacji uchodźców wojennych, zwłaszcza dzieci i kobiet, m.in. w kontekście doświadczeń zebranych w Polsce, na granicy z Ukrainą.

Annita Demetriou, szefowa Izby Reprezentantów Cypru z uznaniem odniosła się do propozycji przedstawionych przez Marszałek Sejmu, m.in. organizacji w Polsce konferencji poświęconej pomocy psychologicznej dla dotkniętych traumą ukraińskich uchodźców. Przewodnicząca zwróciła także uwagę na potrzebę pokazywania prawdy o wojnie na Ukrainie, by powstrzymywać rosyjską propagandę. Przekazała też silne przesłanie solidarności. – Chciałabym pokazać, że kwietniowa wizyta w Polsce nie była jednorazową sytuacją, że będziemy kontynuować nasze działania – podkreśliła. Annita Demetriou zadeklarowała również, że Cypr będzie wspierać Ukrainę w dążeniach do UE i wnioskach do instytucji unijnych.

Przewodnicząca Kongresu Deputowanych Hiszpanii Meritxell Batet Lamańa podkreślała, że hiszpańskie władze wykorzystują wszystkie możliwości do bezwarunkowego wsparcia Ukrainy, m.in., odpowiadają na prośby o przesyłanie pomocy militarnej. – Bardzo ważne jest żeby ten temat był cały czas żywy i stale obecny we wszystkich kalendarzach instytucjonalnych, ale również w życiu codziennym ludzi. Bardzo popieramy sankcje i ich zaostrzanie, aby Rosja poczuła presję z naszej strony – powiedziała Meritxell Batet Lamańa.

Podczas rozmów dwustronnych przed wideokonferencją Marszałek Sejmu i Wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej rozmawiały m.in. o potrzebie międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w procesie kandydowania do Unii Europejskiej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM