Biznes i finanse

CIS: Wideorozmowa Marszałek Sejmu z Przewodniczącym Parlamentu Kosowa (komunikat)

Centrum Informacyjne Sejmu podaje:

O solidarności z Ukrainą walczącą z rosyjską agresją oraz o wsparciu dla europejskiej perspektywy naszego wschodniego sąsiada i państw Bałkanów Zachodnich rozmawiała marszałek Sejmu Elżbieta Witek z przewodniczącym Parlamentu Kosowa Glaukiem Konjufcą. Tematem wideorozmowy, którą przeprowadzono we wtorek, 7 czerwca, była też dwustronna współpraca parlamentarna.

Marszałek Sejmu wskazała, że Polska odgrywa znaczącą rolę w udzielaniu pomocy Ukrainie, wspierając ją na wszelkie możliwe sposoby. Elżbieta Witek przypomniała, że przyjęliśmy już ponad 3,5 mln ukraińskich uchodźców. Mówiła też m.in. o ustawach uchwalanych przez Sejm z myślą o przybyszach z Ukrainy. Marszałek Sejmu podkreśliła znaczenie wsparcia militarnego. Oceniła, że tylko sukces militarny Ukrainy doprowadzi do zakończenia wojny. Elżbieta Witek z zadowoleniem przyjęła poparcie Kosowa wobec unijnych sankcji nałożonych na Rosję. Glauk Konjufca podkreślił, że Kosowo także stoi po stronie Ukrainy.

Elżbieta Witek powiedziała, że Polska z doświadczenia historycznego wie czym jest zagrożenie ze strony Rosji. Marszałek Sejmu podkreśliła, iż nasz kraj jest ambasadorem i adwokatem Ukrainy w przestrzeni międzynarodowej. Jak mówiła, Polska popiera ukraińskie dążenia do wstąpienia do Unii Europejskiej. Zaakcentowała też silne polskie zaangażowanie na rzecz rozszerzenia UE o kraje Bałkanów Zachodnich.

Podczas wideorozmowy omówiono także perspektywy rozwoju współpracy między parlamentami. Marszałek Sejmu wskazała na istotną rolę dyplomacji parlamentarnej, zwłaszcza kontaktów bezpośrednich, jako elementu wspierającego działania rządów w Warszawie i Prisztinie. Przewodniczący Glauk Konjufca zaprosił Elżbietę Witek do złożenia wizyty w Kosowie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM