Biznes i finanse

Strategie rynkowe TFI – zapowiedź dwudziestej siódmej z cyklu debaty PAP Biznes

To dwudziesta siódma debata z cyklu „Strategie rynkowe TFI – perspektywy, wyzwania, zagrożenia”. Wezmą w niej udział przedstawiciele: Skarbiec TFI, NN Investment Partners TFI, Opoka TFI, Pekao TFI i Eques Investment TFI.

Podobnie jak podczas debat w poprzednich latach, uczestniczący w niej zarządzający funduszami inwestycyjnymi przyjrzą się globalnej sytuacji makroekonomicznej i możliwym scenariuszom dla wzrostu gospodarczego i inflacji na świecie. Poszukają odpowiedzi na pytanie, na jakie wydarzenia geopolityczne warto zwracać uwagę w najbliższym czasie.

Głównym tematem na rynkach jest obecnie rysujące się na horyzoncie spowolnienie gospodarcze, coraz częściej pojawiają się obawy o stagflację lub recesję. Gospodarki na świecie, co prawda, wyszły obronną ręką z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, która wybuchła na początku 2020 roku, ale zaburzenia w łańcuchach dostaw, rosnące ceny surowców, braki pracowników na rynku pracy zaczynają negatywnie wpłynąć na koniunkturę.

Jednym z tematów debaty będzie więc ocena polityki pieniężnej banków centralnych, w tym amerykańskiego Fed i Europejskiego Banku Centralnego. Od dłuższego czasu globalna gospodarka zmaga się z najwyższą od dziesiątek lat inflacją, co zmusiło w marcu amerykańską Rezerwę Federalną do pierwszej od 2018 roku podwyżki stóp procentowych, gotowość do pierwszej podwyżki stóp zgłasza Europejski Bank Centralny. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej już dziewięciokrotnie od października 2021 roku podwyższała stopy procentowe.

W dalszym ciągu uwagę inwestorów przyciąga agresja Rosji na Ukrainę, chociaż powoli zaczynają się oni już do niej przyzwyczajać. Rynki finansowe i towarowe zareagowały na wybuch wojny bardzo nerwowo, obawiając się jej wpływu na globalną gospodarkę, zwłaszcza po wprowadzeniu sankcji na Rosję. Uczestnicy debaty zastanowią się, jakie mogą być długofalowe konsekwencje wojny i sankcji.

Obawy o spowolnienie gospodarcze i wysoką inflację pociągnęły za sobą ostre spadki na światowych giełdach i wzrost rentowności papierów skarbowych.

W jaki sposób zmiany stóp procentowych na globalnych rynkach oraz koniunktura w otoczeniu makroekonomicznym przełożą się na rentowności obligacji skarbowych? Czy warto w najbliższych kwartałach inwestować w obligacje korporacyjne?

Rynki wschodzące czy rozwinięte? Rynki amerykańskie czy europejskie. Gdzie szukać okazji do zarobku?

Jak będzie się zachowywać warszawska giełda w najbliższych miesiącach?

Wszystkie powyższe tematy mają tradycyjnie już pomóc w odpowiedzi, jaką strategię inwestycyjną na najbliższe miesiące przyjmą zarządzający funduszami inwestycyjnymi. Podobnie jak podczas poprzednich debat kluczowym zagadnieniem będą prognozy dotyczące rynków akcji, obligacji, walut oraz surowców na światowych rynkach.

Debaty z udziałem przedstawicieli TFI organizowane są cyklicznie, raz na kwartał.

Debata PAP Biznes odbędzie się w poniedziałek, 20 czerwca, w godzinach 10.00-11.30. Jej przebieg będzie można śledzić on-line m.in. na stronach biznes.pap.pl, pap.pl, infostrefa.com, pap-mediaroom.pl.

Źródło informacji: PAP Biznes


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM