Polityka i społeczeństwo

Delegacja PE uda się na granicę polsko-ukraińską, aby ocenić korytarze żywnościowe

Podczas dwudniowej misji europosłowie odwiedzą przejścia graniczne w Medyce (kolejowe) i Korczowej (drogowe), aby ocenić import ukraińskich produktów rolnych i możliwości alternatywnych tras. Zdolności magazynowe produktów rolnych będą tematem wymiany poglądów europosłów z przedstawicielami ukraińskiego i polskiego biznesu i handlu.

Jak zauważył przewodniczący komisji AGRI Norbert Lins (EPL/ Niemcy), ze względu na rosyjską blokadę ukraińskich portów nad Morzem Czarnym, eksport zboża musi być transportowany drogą lądową i kolejową.

„Jest to ogromne wyzwanie infrastrukturalne i biurokratyczne na granicach Ukrainy. Celem tej misji rozpoznawczej na granicy polsko-ukraińskiej jest ustalenie, na czym polegają bieżące problemy i gdzie można szybko i w nieskomplikowany sposób udzielić pomocy ze strony europejskiej” – powiedział Lins.

Oprócz Norberta Linsa w skład delegacji PE wejdzie sześciu innych europosłów: Herbert Dorfmann (EPL, Włochy), Juozas Olekas (S&D, Litwa), Ulrike Müller (Renew, Niemcy), Tilly Metz (Greens/EFA, Luksemburg), Veronika Vrecionova (ECR, CZechy) i Luke Flanagan (The Left, Irlandia).

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podkreślił niedawno, że Rosja używa zagrożenia głodem jako broni.

„Rosja używa żywności jako broni, kradnąc zboże, blokując porty i zamieniając pola uprawne w pola bitewne. Na Ukrainie utknęło ponad 20 milionów ton zboża, pszenicy i kukurydzy. Zaburza to globalne bezpieczeństwo żywnościowe, podnosi ceny i powoduje głód” – zaznaczył Michel.

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że tylko w tym roku około 275 milionów ludzi na świecie będzie przynajmniej zagrożonych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Źródło informacji: EuroPAP News


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM