Ludzie i kultura

Konin: M-LAB – nowe miejsce dla młodych w Koninie

Nie było przecinania wstęgi, natomiast wszyscy uczestnicy symbolicznie zostali związani zieloną i żółtą wstążką. –  Dzisiaj jest święto wytrwałości, cierpliwości, konsekwentnego dążenia do celu, niepoddawania się trudnościom, pracowitości, ale też święto współpracy, partnerstwa i wsparcia – mówiła  Agnieszka Gołębiowska, prezeska Stowarzyszenia M-LAB.

Siedziba została uruchomiona przez Stowarzyszenie M-LAB w partnerstwie z Miastem Konin. Miasto udostępniło lokal, a przeprowadzenie remontu i zakup wyposażenia było możliwe dzięki projektowi Młodzi Ambasadorzy Klimatu, który jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. M-LAB pozyskał w ten sposób około pół miliona zł.

– Od początku naszych działań analizowaliśmy problemy, jakie ma młodzież. Myśleliśmy o tym, co zrobić, żeby poprawić jej sytuację w mieście. Zorientowaliśmy się, że młodzież chce działać, coś robić – mówiła Blanka Hardek, jedna z osób działających w M-LAB. – To miejsce jest zwieńczeniem tego, co do tej pory zrobiliśmy, pokazuje, że młodzieży w mieście zależy, chcemy mieć przestrzeń do wypowiadania się, do tworzenia i działania.

– Mamy tu własną kuchnię, stół w jadalni, wygodną sofę, fotele i pufy w części, którą nazywamy salonem. Do dyspozycji jest duży monitor, sprzęt do robienia warsztatów, będziemy tworzyć biblioteczkę ciekawych książek – mówi Wiktoria Skwarczyńska ze Stowarzyszenia M-LAB, koordynatorka wydarzeń. – Oprócz wspólnej pracy nad pomysłami będziemy mogli zasiąść wspólnie do stołu, razem coś ugotować, porozmawiać, posłuchać muzyki, wyświetlić film lub prezentację, poczytać książkę, pograć w gry, posłuchać rad starszych rówieśników lub psychologa.

– Dzisiaj mam taką niezwykłą radość, bo jeszcze zanim zostałem zastępcą prezydenta M-LAB już był i myśmy razem siadali i tworzyli, jeździliśmy po Polsce i szukaliśmy różnych twórczych przestrzeni, żeby kiedyś taki finał, jak ten nastąpił – powiedział zastępca prezydenta Konina Witold Nowak. – Czasem mówi się o Koninie, że to jest miasto starszych ludzi. I ok! Starsi ludzie też tu są, jak w każdym innym mieście. Ale my chcemy pokazywać i będziemy zawsze otwierać młodym ludziom drzwi. Tak stało się tutaj.

– Mamy 2022 rok, lipiec i otwieracie swoje miejsce – mówił z kolei prezydent Piotr Korytkowski. – Przywołam słowa bardzo popularnej piosenki, śpiewanej na różnych imprezach: „Tu jest wasze miejsce, tu jest wasz ciasny, ale własny kąt”. Tutaj możecie tworzyć. Życzę wam wulkanu pomysłów, dużo dobrych wrażeń, które będziecie stąd wynosić do swoich środowisk. Twórzcie, bądźcie razem. Tego przez ostatnie dwa lata nam brakowało. Nadróbcie te dwa, można powiedzieć, stracone lata!

– W początkowej fazie działania będą tu organizowane spotkania, warsztaty i wydarzenia dla młodych. Będziemy się starać o kolejne środki na zatrudnienie stałego animatora, który będzie  w siedzibie cały czas i wtedy – mamy nadzieję, że już wkrótce – miejsce będzie otwarte przez większą część dnia i będzie tu można wpaść w każdej chwili – informuje Agnieszka Gołębiowska, prezeska Stowarzyszenia M-LAB. – M-LAB ma być miejscem współdziałania. Dlatego zapraszamy młodzież, inne organizacje, instytucje, zaangażowanych społecznie przedsiębiorców i nauczycieli do włączenia się w nasze działania, do proponowania i realizacji własnych pomysłów na rzecz dzieci i młodzieży w siedzibie M-LAB – dodaje.

Stowarzyszenie M-LAB działa od 2018 roku. Tworzy je grupa dorosłych wolontariuszy: społeczników, pedagogów, animatorów kultury, specjalistów z różnych dziedzin oraz młodzież z konińskich szkół i uczelni. Bezpośrednimi odbiorcami ich działań są dzieci i młodzież w wieku między 13 a 25 lat. Dają młodym przestrzeń do wypowiadania własnego zdania. Wspierają ich w działaniach w ważnych dla młodych tematach.

Tworzenie miejsca dla młodzieży wsparli m.in.: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Koninie, Miejski Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi, Leroy Merlin oraz Smurfit Kappa. Najbliższe wydarzenia zrealizują w M-LAB m.in. konińska innowatorka w edukacji bez ocen Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka z grupy inicjatywnej Szkoła Naszych Marzeń, młodzież ze Stowarzyszenia Lepszy Świat z Poznania oraz Młodzi Lokalsi z Konina.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM