Ludzie i kultura

Stalowa Wola: Promocja publikacji z pocztówkami w tle

Mariusz Szewc i Andrzej Głogowski – pasjonaci historii i kolekcjonerzy – stworzyli książkę, którą słowem wstępu opatrzył Wojciech K. Ogórek, a dzieje Rozwadowa i Charzewic przedstawił Tomasz Kulikowski. Publikacja ta stanowi przede wszystkim vademecum hobbisty z dziedziny filokartystyki, jednocześnie jest uzupełnieniem uprzednio publikowanych wydawnictw, tj. albumu „Wczoraj i dziś. Stalowa Wola na pocztówkach”, wydanego przez Urząd Miasta Stalowej Woli oraz Muzeum Regionalne w 2005 roku, jak też albumu „Z piórem i obiektywem przez dzieje miasta Rozwadowa”, autorstwa Karola Karbarza i Marka Wiatrowicza, wydanego w 2019 roku. Wśród rozwadowskich pocztówek znajdziemy te o interesującej grafice, wykonane różnymi technikami druku. Najładniejsze, wydane zostały nakładem Mozesa Branda i Markusa Hofferta. Bazują one  na fotografii, są ręcznie kolorowane oraz przedstawiają głównie obiekty publiczne w Rozwadowie, np. dworzec kolejowy, budynek sądu, pocztę, klasztor kapucynów czy kościół farny i siedzibę Sokoła. Bardzo dużo jest pocztówek fotograficznych z okresu I wojny światowej. Stanowią one doskonałą dokumentację wydarzeń tamtych czasów.

– Kolekcjonować można wszystko: lalki, znaczki pocztowe itp. – mówił Andrzej Głogowski, współautor publikacji. – Ja bardzo się cieszę, że ten katalog nie jest zamknięty i być może przyjdzie do mnie kiedyś młody człowiek i powie: „Panie Szewc, ja znalazłem taką pocztówkę, której pan nie znalazł – powiedział na spotkaniu Mariusz Szewc.

Piątkową promocję publikacji uświetnił występ muzyków Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM