Podstawa prawna: Analiza laboratoryjna XRF próbek miedzi rodzimej pobranych w ramach Projektu ARC na Grenlandii dowiodła ich wysokiej czystości, wynoszącej konsekwentnie ponad 99%
Analiza potwierdziła również obecność srebra w jednej próbce oraz brak istotnych pierwiastków szkodliwych w każdej z trzech analizowanych próbek historycznych
Trzy próbki miedzi rodzimej zostały zebrane w obrębie obszaru rozciągającego się w promieniu 30 km od otworów poszukiwawczych Discovery Zone, Neergaard Dal i Neergaard South w ramach projektu ARC
Obecnie realizowany jest program prac terenowych. Uzyskane wyniki będą publikowane na bieżąco w najbliższych miesiącach
Spółka GreenX Metals Limited (GreenX lub Spółka) oraz jej partner w ramach joint venture (JV) Greenfields Exploration Ltd (Greenfields) z przyjemnością ogłaszają wyniki wstępnej analizy trzech historycznych próbek miedzi rodzimej pobranych w ramach Projektu ARC (ARC lub Projekt) na Grenlandii. Próbki zostały pozyskane z niedawno udostępnionego magazynu geologicznego agendy rządowej w Kopenhadze. Trzy próbki miedzi rodzimej pobrane w obrębie Discovery Zone, Neergaard Dal i Neergaard South w ramach Projektu ARC zostały poddane zaawansowanemu badaniu mikro-XRF, które stanowi bardziej precyzyjną i wszechstronną technologię w porównaniu z typowymi przenośnymi urządzeniami XRF. Najlepszy wynik badania uzyskano dla próbki pobranej w południowej części Discovery Zone (rys. 1), która wykazała średnią czystość miedzi na poziomie 99,8%, 255 g/t srebra, 0,004% antymonu i 0,000% arsenu. Próbki z Neergard Dal (rys. 8 i 9) oraz Neergard South (rys. 11 i 12) wykazały czystość miedzi na poziomie odpowiednio 99,7% i 99,4%, przy czym w żadnej z nich nie wykryto pierwiastków szkodliwych. Wysoka jakość analizowanych próbek jest porównywalna z miedzią konwertorową, czyli produktu który zwykle jest wytwarzany w procesie wytapiania, przed skierowaniem do rafinerii.
Dr Jon Bell, dyrektor techniczny Greenfields, powiedział: „Byliśmy pewni, że miedź rodzima okaże się materiałem o niskiej zawartości szkodliwych pierwiastków, ale nie spodziewaliśmy się, że wyniki będą tak spektakularne. Zastosowanie badań nieniszczących oznacza, że możemy rozpocząć zbieranie informacji z zakresu metalurgii oraz klas materiałowych już na wczesnym etapie prowadzenia prac poszukiwawczych.”
ZARYS HISTORYCZNY
W czerwcu 2022 r. JV uzyskała dostęp do nowo udostępnionych rządowych magazynów prób geologicznych w Kopenhadze w Danii. W składach tych przechowywane są liczne próbki historyczne pochodzące z Projektu ARC, zebrane w znacznej mierze w latach 1978 i 1979 w obrębie obszaru rozciągającego się w promieniu 30 km od otworów poszukiwawczych Discovery Zone, Neergaard Dal i Neergaard South (rys. 2).
Zidentyfikowano trzy próbki miedzi rodzimej, tj. metalu o niemal idealnej czystości, występującego w sposób naturalny:
? miedź rodzimą pobraną bezpośrednio na południe od otworu poszukiwawczego Discovery Zone (rys. 4 i 5),
? miedź szczelinową pobraną z centralnego otworu Neergaard Dal (rys. 6-9), oraz
? miedź rodzimą pobraną z obiektu Neergaard South (rys. 10-12).
Co kluczowe, występowanie próbek w otworach poszukiwawczych Neergaard Dal i Neergaard South nie było wcześniej odnotowane w zbiorze danych historycznych.
Cechy wspólne z miedzią pobraną na Półwyspie Keweenaw
Miedź rodzima w ARC jest szczególnie interesująca dla Spółki ze względu na jej potencjalne geologiczne podobieństwo do miedzi pochodzącej z Półwyspu Keweenaw (stan Michigan w USA). Miedź rodzima z Półwyspu Keweenaw była szczególnie wzbogacona, niemal czysta, z niewielką ilością pierwiastków szkodliwych. Ze względu na wysoką czystość pozyskanych próbek historycznych, w opinii Spółki uzyskane wyniki przypominają mineralizację z Półwyspu Keweenaw. Spółka spodziewa się, że przyszłe wyniki prac poszukiwawczych potwierdzą to wskazanie.
Głównym pierwiastkiem ubocznym występującym w miedzi z Półwyspu Keweenaw było srebro; pierwiastek ten jest również wykazywany w historycznych oznaczeniach ARC, a obecnie analizowana próbka z Discovery Zone (rys. 1) zawiera 255g/t Ag. Warto zwrócić uwagę, że archiwalia dotyczące srebra z Półwyspu Keweenaw są niepełne, gdyż według doniesień, duża ich część została sprzeniewierzona przez górników, co świadczy o wielkości i jakości srebra. Dawne spółki górnicze z Półwyspu Keweenaw były skoncentrowane na czystej miedzi rodzimej, która w niektórych przypadkach występowała w samorodnych okazach ważących wynosiła setki kilogramów. Tego typu skrajne okazy miedzi rodzimej znajdowały się w „szczelinach” (uskokach). Warto zauważyć, że próbka miedzi rodzimej z Neergaard Dal znajduje się w obrębie uskoku, co stwarza potencjał dla równie intensywnej mineralizacji.
WYNIKI ANALIZY MIKRO-XRF
Uważa się, że mineralizacja ARC jest wynikiem wielu wydarzeń mineralizacyjnych, wczesnych obejmujących miedź rodzimą i późniejszych obejmujących siarczku miedzi. Ocena jakości miedzi rodzimej stanowiła istotny element tej wstępnej analizy. Próbka miedzi rodzimej z Discovery Zone została częściowo wypolerowana, a następnie przekazana do niezależnego ośrodka uniwersyteckiego, natomiast pozostałe dwie próbki zostały wysłane do firmy konsultingowej w celu przeprowadzenia analizy mikro-XRF. Tę zaawansowaną technologię wykorzystano do wykonania prześwietleń, w ramach których przeprowadzono bardziej precyzyjne analizy punktowe. Podobnie jak powszechnie znane przenośne urządzenia XRF, urządzenia mikro-XRF wykorzystują fluorescencję promieniowania rentgenowskiego do analizy składu elementarnego próbki. Jednakże urządzenie mikro-XRF jest o rząd wielkości bardziej precyzyjne niż przenośne urządzenie XRF; dzięki temu można również wykonywać oznaczenia na znacznie większych obszarach, co daje istotną przewagę zarówno w zakresie precyzji, jak i stosowanej skali. Urządzenie mikro-XRF jest wystarczająco czułe, aby przeprowadzać analizy rzędu wielkości do 0,025 mm, podczas gdy przenośne urządzenia XRF pozwalają na analizę materiału o grubości ziarna do 3,0 mm, czyli około 120 razy większej. W wyniku badania można wygenerować bardzo dokładne mapy pierwiastków (rys. 9 i 10). W celu przeprowadzenia kontroli punktowych, posłużono się przenośnym urządzeniem XRF skalibrowanym względem stopu miedzi w charakterze urządzenia do badań punktowych. Dzięki zastosowaniu specjalnie skalibrowanej jednostki uzyskano wyniki podobne do tych, które otrzymano przy użyciu jednostek mikro-XRF o dużej mocy.
Dzięki zastosowaniu badania nieniszczącego można uzyskać informacje zarówno w zakresie pierwiastków, jak i mineralogii. Aby określić czystość miedzi rodzimej, konieczne jest jedynie przeprowadzenie analizy pierwiastkowej. Statystyki badań przedstawiono w tabelach 1-3 oraz na rys. 16. Informacje te są przydatne do kierowania przyszłymi, ilościowymi programami prac skoncentrowanymi na jakości miedzi rodzimej, które mogą obejmować oznaczenia. Dodatkowe tabele statystyczne zamieszczono w załącznikach od A do C.
DALSZE PRACE
Wyniki analizy mikro-XRF potwierdzają potencjalną jakość mineralizacji w ramach projektu ARC stanowiąc podstawę do realizacji bieżącego programu prac terenowych. Obecny program obejmuje pobieranie próbek geochemicznych, przenośne wiercenia rdzeniowe oraz geofizykę w miejscach o wysokim priorytecie w projekcie ARC. Priorytetowym celem poszukiwań jest Discovery Zone, gdzie uzyskano próbkę o najwyższej czystości. GreenX spodziewa się, że w ciągu najbliższych miesięcy będzie mogła opublikować dalsze istotne informacje dotyczące tego projektu.
INFORMACJE O PROJEKCIE ARCTIC RIFT COPPER
Projekt Arctic Rift Copper (ARC) jest wspólnym przedsięwzięciem eksploracyjnym spółek GreenX i Greenfields. GreenX może nabyć do 80% udziałów w toku realizacji Projektu ARC, inwestując 10 mln AUD do października 2026 r. Celem Projektu ARC jest poszukiwanie miedzi występującej w dużą skalę w różnorodnych lokalizacjach w obrębie obszaru o powierzchni 5 774 km2 objętego specjalną koncesją poszukiwawczą zlokalizowanego we wschodniej części Północnej Grenlandii (rys. 15). Obszar ten był dotąd niedostatecznie zbadany, ale jest perspektywiczny w kontekście wydobycia miedzi, stanowiąc część nowo okrytej prowincji metalogenicznej o nazwie Kiffaanngissuseq. Eksperci sądzą, że prowincja ta jest pod względem geologicznym analogiczna do Półwyspu Keweenaw w stanie Michigan w USA, który przed rozpoczęciem eksploatacji zawierał zasoby wynoszące ponad +7 mln ton miedzi zawartej w siarczkach i 8,9 mln ton miedzi rodzimej. Podobnie jak w przypadku Półwyspu Keweenaw, o Projekcie ARC wiadomo, że zawiera na powierzchni siarczki miedzi o wysokim stopniu mineralizacji, „szczelinową” miedź i miedź rodzimą zawartą w jamach gazu i warstwach pomiędzy strumieniami lawy.
Tabela 1: Statystyka pierwiastkowa badanej miedzi rodzimej z obszaru Discovery Zone
Pierwiastki Cu Ag Zn As Sb S Cr Mn Fe
Jednostki % g/t % % % % % % %
Mediana 99.83 255 0.01 0.0000 0.0036 0.01 0.02 0.00 0.03
(Arytmetyczna) wartość uśredniona 99.78 319 0.01 0.0058 0.0121 0.01 0.09 0.01 0.04
Maks. 99.93 1,397 0.15 0.0492 0.0817 0.05 0.69 0.14 0.17
Min. 99.2 – 0.01 0.0000 0.0000 0.00 0.01 0.00 0.01
Odchylenie standardowe 0.15 302 0.02 0.0115 0.0166 0.01 0.16 0.02 0.02
Skos -2.19 1 8.21 2.40 1.74 1.20 2.75 5.57 4.20
Kurtoza 4.36 2 68.34 5.13 3.48 0.70 6.73 35.62 26.14
Niniejsza tabela przedstawia częściowy szereg pierwiastków z obniżoną filtracją diagnostyczną. Możliwe, że niektóre z odpowiedzi spektralnych stanowią sztuczne wskazania. W przypadku srebra, arsenu i antymonu, w opinii Spółki, odpowiedzi są realistyczne, biorąc pod uwagę dostępne wiadomości o charakterze mineralizacji oraz historyczne dane z badań.
Tabela 2: Statystyka pierwiastkowa badanej miedzi rodzimej z obszaru Neergaard Dal
Pierwiastki Cu Al Si S
Jednostki % % % %
Mediana 99.69 0.20 0.10 0.01
(Arytmetyczna) wartość uśredniona 99.61 0.33 0.95 0.03
Maks. 99.74 0.33 0.95 0.03
Min. 98.69 0.18 0.06 0.00
Odchylenie standardowe 0.24 0.03 0.22 0.01
Skos -3.14 3.36 3.06 0.89
Kurtoza 9.74 14.02 8.9 -0.47
Niniejsza tabela przedstawia przefiltrowany szereg istotnych odpowiedzi pierwiastków na podstawie oceny konsultanta, który skupił się na najbardziej pewnych odpowiedziach spektralnych.
Tabela 3: Statystyka pierwiastkowa badanej miedzi rodzimej z obszaru Neergaard South
Pierwiastki Cu Al Si S
Jednostki % % % %
Mediana 99.40 0.23 0.34 0.02
(Arytmetyczna) wartość uśredniona 99.40 0.23 0.34 0.02
Maks. 99.59 0.32 0.51 0.05
Min. 99.13 0.19 0.19 0.01
Odchylenie standardowe 0.15 0.04 0.11 0.01
Skos -0.32 1.25 0.09 1.91
Kurtoza 1.2 -1.27 4.00 2.16
Niniejsza tabela przedstawia przefiltrowany szereg istotnych odpowiedzi pierwiastków na podstawie oceny konsultanta, który skupił się na najbardziej pewnych wynikach spektralnych.
Stwierdzenia dotyczące przyszłości
Niniejszy komunikat prasowy może zawierać stwierdzenia dotyczące przyszłości, na których występowanie mogą wskazywać słowa takie jak „spodziewa się”, „przewiduje”, „uważa”, „projekty”, „plany” oraz podobne wyrażenia. Takie stwierdzenia odnoszące się do przyszłości są oparte na oczekiwaniach i przekonaniach GreenX dotyczących przyszłych wydarzeń. Stwierdzenia dotyczące przyszłości są obarczone ryzykiem, niepewnością i innymi czynnikami, z których wiele leży poza kontrolą GreenX, w wyniku czego rzeczywiste wyniki będą istotnie odbiegać od tych stwierdzeń. Nie można zagwarantować, że stwierdzenia dotyczące przyszłości okażą się trafne. GreenX nie zobowiązuje się do późniejszej aktualizacji ani korekty stwierdzeń dotyczących przyszłości zawartych w niniejszym dokumencie celem odzwierciedlenia okoliczności lub wydarzeń, które wystąpiły po dniu sporządzenia niniejszego dokumentu.
Oświadczenie osób kompetentnych
Informacje zawarte w niniejszym ogłoszeniu, odnoszące się do wyników badań, zostały oparte na informacjach zebranych przez dra Jonathana Bella – osobę kompetentną będącą członkiem Australijskiego Instytutu Geologów. Dr Bell pełni funkcję dyrektora wykonawczego (ds. technicznych) spółki Greenfields Exploration Limited i posiada pośredni udział w prawach do zapisu na akcje GreenX. Dr Bell posiada wystarczające doświadczenie, odpowiednie do typu mineralizacji i rodzaju badanego złoża oraz podejmowanej działalności, by sklasyfikować go jako osobę kompetentną w rozumieniu definicji zawartej w „Australoazjatyckim kodeksie raportowania wyników prac poszukiwawczych, zasobów mineralnych i złóż rud” (Australasian Code for Reporting of Exploration Results, Mineral Resources and Ore Reserves) z 2012 r. Dr Bell wyraża zgodę na umieszczenie w niniejszym ogłoszeniu informacji opartych na wynikach jego prac w formie i kontekście, w jakim się w nim pojawiły.
Niniejsze ogłoszenie zostało zatwierdzone do publikacji przez Bena Stoikovicha pełniącego funkcję dyrektora generalnego (CEO) GreenX.
Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1
kom espi zdz
Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl