Polityka i społeczeństwo

Gdynia: Terminowo na budowie Parku Centralnego

Realizacja III etapu budowy Parku Centralnego ruszyła pod koniec marca b.r., po tym jak w styczniu został wyłoniony w drodze przetargu wykonawca – firma Budimex. Powstająca trzecia część parku będzie największą częścią całego założenia i obejmuje obszar 4,5 hektara pomiędzy pawilonem skateparku a ul. Świętojańską. Obecnie trwają zaawansowane prace przy budowie podziemnego parkingu.

– Choć sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, to wykonawca realizuje roboty zgodnie z planem. Postępy w pracach najbardziej widoczne są pod ziemią, gdzie powstaje parking na 270 pojazdów. Warto zaznaczyć, że to aż o 70 miejsc więcej niż na istniejącym podziemnym parkingu pod placem Grunwaldzkim między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

Precyzyjnie o postępach w pracach informuje Piotr Krutul, kierownik kontraktu budowy Parku Centralnego z parkingiem podziemnym z firmy Budimex:

–    Prace stanu surowego są na półmetku: wykonano 70% wykopów i prac fundamentowych, około 50% stropu żelbetowego nad garażem podziemnym oraz 60% ścian podziemia; aktualnie trwają prace żelbetowe przy wykonywaniu fundamentów, dalszych ścian podziemia oraz stropu od strony dawnego boiska; w trakcie wykonywania są prace izolacyjne ścian zewnętrznych podziemia; wykonywane są na bieżąco zasypki fundamentów i podkłady pod posadzki garażu; wykonywane są zasypki ścian garażu;
–    Instalacje sanitarne: wykonano ok. 50% instalacji podposadzkowych w rejonie wykonanych podkładów pod posadzkę w garażu;
–    Instalacje elektryczne: wykonano zabezpieczenie istniejących sieci elektrycznych w rejonie alei Piłsudskiego oraz teletechnicznych w rejonie istniejącego budynku biurowego.

Jak podkreśla Piotr Krutul, prace przy stanie surowym parkingu podziemnego powinny zakończyć się w listopadzie b.r. Firma nie będzie jednak musiała czekać do tego czasu z otwarciem kolejnych robót – prac ziemno-zieleniarskich i drogowych. Te wystartują już we wrześniu w okolicy skateparku, gdzie Budimex zbuduje pawilon oraz staw. Oddanie gotowej trzeciej części Parku Centralnego zaplanowano na połowę 2023 roku. Firma nie przewiduje raczej opóźnień, chyba że plany pokrzyżuje wyjątkowo surowa – mroźna i śnieżna zima, gdyż na ten okres przypadnie gros prac budowlanych.

– Z wielką radością obserwuję z okna ratusza, jak postępują prace przy budowie ostatniego etapu Parku Centralnego, gdzie powstanie polana z trawnikami do piknikowania i hamakami oraz aktywnego spędzania czasu, jak boisko ze specjalną nawierzchnią Play Top Street; strefa wypoczynku ze stawem i fontanną, pełniącym zimą rolę lodowiska; a także mała gastronomia. I oczywiście zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń – zachowane i nowe drzewa, krzewy, byliny, kwiaty, ozdobne trawy, roślinność wodna. Nowa część parku uzupełni dwie już oddane w ubiegłych latach – pierwszą, przeznaczoną szczególnie na spokojną rekreację rodzin i seniorów oraz drugą – dla osób aktywnych – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pierwszy etap robót zakończono w sierpniu 2019 roku, kiedy to pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego powstała strefa spokojnej rekreacji o powierzchni 1,1 hektara z alejkami, ławkami, ogrodem sensorycznym oraz miejscem do rekreacji i wypoczynku, gdzie znalazł się tor do gry w bule, stoliki szachowe, siłownia i trzy podesty sceniczne. W tej części inwestycji powstał też ogrodzony wybieg dla psów.

Drugą część parku oddano dwa lata temu, pod koniec lipca 2020 roku. Na obszarze o powierzchni 1,5 hektara przy ulicy Legionów i alei Marszałka Piłsudskiego powstała infrastruktura dla osób aktywnie spędzających czas – skatepark dla początkujących, siłownia pod chmurką, ścieżki dla biegaczy i wrotkarzy, linowy plac zabaw dla dzieci, mała architektura oraz oczywiście masa zieleni – nowe drzewa i krzewy.

Ale rosnący Park Centralny to nie tylko miejsce, w którym mieszkańcy mają znaleźć się bliżej natury i przyjemnie spędzić czas. To także bardzo ważne miejsce związane z realizacją klimatycznej strategii miasta.

– Gdynia ukierunkowuje swój rozwój na neutralność klimatyczną i dąży do maksymalnego ograniczenia emisji CO2 oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście. Mimo że ponad 40 procent powierzchni miasta stanowią lasy, konsekwentnie od lat oddajemy mieszkańcom nowe obszary zieleni, budując m.in. parki kieszonkowe czy największą zieloną inwestycję w centrum Gdyni – Park Centralny, który ma stać się wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzenią rekreacji i wypoczynku, godną nowoczesnego miasta oraz drugim po lasach płucem miasta. Działanie te wpisuje się w Strategię Rozwoju Gdyni 2030 oraz projekt KLIMATyczne Centrum Gdyni – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

W trzeciej części parku pojawi się w sumie kilkadziesiąt nowych drzew, które będą oczyszczać miejskie powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla, w tym m.in. sosny czarne i pospolite, platany, skrzydłorzechy, grujeczniki japońskie, jarząby, wiśnie, jabłonie, wierzby czy graby pospolite.

Całkowity koszt prac przy trzecim etapie budowy Parku Centralnego to 63,4 mln zł.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM