Polityka i społeczeństwo

Mary Kay ogłasza rezultaty pilotażowego projektu SDG Pilot Village Project realizowanego w latach 2017-2021 w Chinach, publikując raport i materiał filmowy podsumowujący jego efekty

DALLAS–(BUSINESS WIRE)– Mieszkanki wsi stanowią jedną czwartą światowej populacji. Tworzą one trzon miejscowych gospodarek, mając ok. 40-proc. udział w sile roboczej w rolnictwie państw rozwijających się – zatrudniane są jako pracownice najemne, prowadzą gospodarstwa rolne i firmy [1]. Mimo ich kluczowego wkładu w miejscowe gospodarki cały czas napotykają bariery strukturalne związane z kwestiami własnościowymi, równością płac, uczestnictwem w gremiach decyzyjnych czy dostępem do zasobów i rynków. Panujące normy kulturowe sprawiają też, że spada na nie większość obowiązków związanych z bezpłatną opieką i pracą w domu [2].

Wiadomość zawiera materiały multimedialne. Pełna wersja dostępna jest tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20220825005007/en

Dostrzegając kluczową rolę poprawy jakości życia mieszkanek wsi w walce z ubóstwem i realizacją celów zrównoważonego rozwoju, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Chinach (UNDP China) i spółka Mary Kay, we współpracy z Fundacją Rozwoju Kobiet w Chinach (China Women’s Development Foundation), Chińskim Międzynarodowym Centrum Wymiany Gospodarczej i Technicznej (China International Center for Economic and Technical Exchanges), Federacją Kobiet w Prowincji Yunnan (Women’s Federation of Yunnan Province) oraz Samorządem Powiatu Yongren (Yongren County Government), w 2017 r. uruchomiły na terenie wsi Waipula w prowincji Yunnan pilotażowy projekt wpisujący się w realizację celów zrównoważonego rozwoju – SDG Pilot Village Project.

Wspólny projekt pt. „Realizowany na terenie wiejskim projekt pilotażowy wpisujący się w cele zrównoważonego rozwoju: zmniejszanie ubóstwa kobiet i wspieranie zrównoważonego rozwoju” („SDG Pilot Village Project: Women-focused Poverty Reduction and Sustainable Development”) (2017-2021) podjął problem barier strukturalnych, jakie napotykają kobiety na rynku pracy, próbując go rozwiązać m.in. poprzez zapewnienie zabezpieczenia społecznego i tworzenie warunków do prowadzenia ekologicznej działalności gospodarczej, np. w formie ekoturystyki, przy jednoczesnym zwiększeniu roli kobiet w miejscowych gremiach decyzyjnych.

Kobiety z grupy etnicznej Yi stały się motorem napędowym rozwoju gospodarczego i walki z ubóstwem dzięki ukierunkowanym interwencjom uwzględniającym aspekty płci, które przyczyniły się do zwiększenia inkluzywności miejscowej gospodarki i ochrony dziedzictwa kulturowego. Działania te przyniosły przełomowe zmiany na poziomie lokalnym, zwiększając równość płci i przyspieszając zrównoważony rozwój.

„Projekt ten pokazuje, że przedsiębiorczość może stanowić potężne narzędzie w niwelowaniu luki płacowej pomiędzy kobietami i mężczyznami, przyczyniając się jednocześnie do walki z ubóstwem na terenach wiejskich – powiedziała Beate Trankmann, stała przedstawicielka przy UNDP w Chinach. – Kobiety z grupy etnicznej Yi zdobyły odpowiednie umiejętności i zasoby, które pozwoliły im wykorzystać dziedzictwo kulturowe, zbudować dla siebie solidne fundamenty gospodarcze oraz stać się liderkami miejscowych społeczności. Tym samym przetarły one szlaki dla przyszłych pokoleń”.

W pilotażowym projekcie podkreślono potencjał partnerstw angażujących różne grupy interesariuszy, w tym sektor prywatny, w zakresie realizacji celów zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnej maksymalizacji wpływu rozwojowego przedsiębiorczości kobiet. UNDP China, wspólnie z chińskim oddziałem spółki Mary Kay i miejscowymi partnerami z sektora publicznego, podjęła współpracę z przedsiębiorczyniami w celu zapewnienia im narzędzi i edukacji niezbędnych do rozpoczęcia uczestnictwa w życiu gospodarczym. W ramach projektu zajęto się też problemem barier w miejscowych strukturach decyzyjnych, jakie napotykają kobiety, które utrudniają im aktywne współtworzenie miejscowej zielonej gospodarki opartej na zasadach inkluzywności i zrównoważonego rozwoju.

„Projekt ten pokazuje, że sektor prywatny może odgrywać kluczową rolę w realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez działania zorientowane na gospodarcze upodmiotowienie kobiet, dając przykład tego, jak firmy mogą wykorzystywać swoje wyjątkowe atuty i przyspieszać rozwój w ramach partnerstw publiczno-prywatnych” – powiedziała Deborah Gibbins, dyrektorka operacyjna spółki Mary Kay Inc.

„Podejście stawiające kobiety w centrum zainteresowania, polegające na stworzeniu mieszkankom wsi warunków do prowadzenia działalności gospodarczej, okazało się przełomowe. Na czynnym udziale kobiet w rozwoju gospodarczym lokalnych społeczności i idącym za nim wzrostem ich statusu społeczno-ekonomicznego skorzystała cała wieś” – powiedziała Wendy Wang, prezes oddziału Mary Kay w regionie Azji-Pacyfiku.

Rezultaty pierwszego etapu projektu dostarczyły przekonujących dowodów na przełomową rolę podejścia uwzględniającego aspekty płci w realizacji celów zrównoważonego rozwoju w warunkach lokalnych, a także w kształtowaniu w postpandemicznym świecie polityki i działań programowych mających na celu ożywienie gospodarcze z uwzględnieniem zasad ekologicznego i inkluzywnego rozwoju.

Projekt przyczynił się do realizacji następujących 12 celów zrównoważonego rozwoju:

· Cel nr 1: Koniec z ubóstwem,

· Cel nr 2: Zero głodu,

· Cel nr 3: Dobre zdrowie i jakość życia,

· Cel nr 4: Dobra jakość edukacji,

· Cel nr 5: Równość płci,

· Cel nr 6: Czysta woda i warunki sanitarne,

· Cel nr 8: Wzrost gospodarczy i godna praca,

· Cel nr 9: Innowacyjność, przemysł, infrastruktura,

· Cel nr 10: Mniej nierówności,

· Cel nr 15: Życie na lądzie,

· Cel nr 16: Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje,

· Cel nr 17: Partnerstwa na rzecz celów.

SDG Pilot Village Project – kluczowe osiągnięcia pierwszego etapu (2017-2021):

· Wpisując się w prowadzoną przez Chiny kampanię walki z ubóstwem, projekt przyczynił się do zmniejszenia odsetka mieszkańców wsi Waipula żyjących poniżej ustalonej dla Chin granicy ubóstwa z 28% w 2017 r. do 0% w 2020 r.

· Do 2020 r. dzięki szkoleniom i budowaniu potencjału z ubóstwa udało się wydobyć 60 gospodarstw i 193 osoby, które wcześniej żyły poniżej jego granicy.

· Do wsi w celu znalezienia zatrudnienia lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej wróciło 210 osób pracujących na emigracji sezonowo i 120 osób przebywających na emigracji w celach zarobkowych na stałe. Większość z nich to kobiety.

· 607 mieszkanek wsi znalazło zatrudnienie, zwiększając swoje dochody, a część z nich stało się liderkami lokalnych społeczności – kobiety te zasiadają teraz w radzie wsi, kierują miejscowymi obiektami noclegowymi i gastronomicznymi oraz instytucjami kultury.

· W 2021 r. dochód na mieszkańca wzrósł do poziomu 14 128 RMB.

Mary Kay wspólnie z partnerami opracowała dokument omawiający efekty pierwszego etapu projektu.

· W dokumencie pt. „Piloting SDG Localization at the Village Level – A Women-focused Poverty Reduction and Sustainable Development Project in Yunnan Province, China” („Projekt pilotażowy realizacji celów zrównoważonego w warunkach lokalnych na poziomie wsi – zmniejszanie ubóstwa i wspieranie zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb kobiet w prowincji Yunnan w Chinach”) omówiono genezę, sposób realizacji i rezultaty projektu wdrażanego w modelu angażującym różne grupy interesariuszy. Z raportem można zapoznać się tutaj.

· Wyprodukowano również krótki film pt. „Daughters of the Moon” („Córki księżyca”). Występują w nim trzy liderki ze wsi Waipula: Yongyan Zhu, Xuefang Xia i Shiqiong Han. Opowiadają one o zmianach, jakie zaszły w ich życiu za sprawą przedsiębiorczości. W nagraniu wzięli udział również przedstawiciele organizacji partnerskich, omawiając przemiany gospodarcze, środowiskowe i społeczne, jakie zaszły we wsi. Trwający 11 minut film można obejrzeć tutaj.

Już niedługo UNDP China i partnerzy projektu przejdą do realizacji jego drugiego etapu (lata 2022-2024), który będzie miał na celu:

· przyspieszenie rozwoju przedsiębiorczości poprzez wzmocnienie potencjału mieszkańców wsi, zwłaszcza kobiet, i zwiększenie ich dochodów,

· promowanie różnorodności i włączenia poprzez ochronę miejscowej kultury etnicznej i upodmiotowienie kobiet,

·wspieranie ekologicznego rozwoju poprzez ochronę środowiska naturalnego i promowanie zrównoważanego rozwoju wsi.

Już drugi rok z rzędu projekt SDG Pilot Village Project zakwalifikował się do finału Reuters Events Responsible Business Awards – organizowanego przez Reuters Events konkursu dla odpowiedzialnych społecznie przedsiębiorstw. O nagrodę będzie rywalizował w kategorii „SDG Pioneer Award” („Pionier realizacji celów zrównoważonego rozwoju”). Ceremonia przyznania nagród odbędzie się 13 października w Londynie.

Mary Kay

Mary Kay Ash, jedna z pierwszych kobiet, której udało się rozbić tzw. szklany sufit, założyła swoją wymarzoną firmę kosmetyczną w 1963 r. w jednym celu: aby wzbogacać życie kobiet. Z tego marzenia powstała firma warta miliardy dolarów, współpracująca z milionami niezależnych konsultantek i konsultantów w prawie 40 krajach. Mary Kay działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości kobiet poprzez edukację, mentoring, wsparcie, networking i innowacje. Firma Mary Kay prowadzi badania naukowe, które pozwalają na tworzenie nowoczesnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, kosmetyków kolorowych, zapachów i suplementów diety. Mary Kay wierzy, że wzbogacając życie kobiet dzisiaj, można kreować zrównoważone jutro. W tym celu współpracuje z organizacjami z całego świata, skupiając się na badaniach nad nowotworami, pomocy ofiarom przemocy domowej, upiększaniu naszego otoczenia i zachęcaniu dzieci do realizacji swoich marzeń. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://marykayglobal.com oraz śledząc profile społecznościowe na Facebooku, Instagramie, LinkedIn oraz Twitterze.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)

UNDP to główna agenda OZN zajmująca się kwestiami rozwoju międzynarodowego, która działa na terenie 170 państw i terytoriów, za cel mając niwelowanie ubóstwa i nierówności. Pomaga przedstawicielom państw w formułowaniu polityk, budowaniu umiejętności przywódczych, zdolności nawiązywania partnerstw i rozwijaniu potencjału instytucjonalnego oraz elastyczności i odporności w kontekście realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Praca UNDP skupia się na trzech głównych obszarach: zrównoważony rozwój, demokratyczne zarządzanie i budowanie pokoju, a także odporności na zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe. www.undp.org

Chińskie Międzynarodowe Centrum Wymiany Gospodarczej i Technicznej (CICETE)

Działające przy Ministerstwie Handlu CICETE powstało w 1983 r. decyzją Rady Państwa. Głównym zadaniem powierzonym CICETE przez Ministerstwo Handlu jest koordynowanie współpracy pomiędzy Chinami, UNDP i Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), w tym realizacja ich programów pomocowych w Chinach, zarządzanie projektami dostaw towarów ogólnego zastosowania, projektami finansowanymi przez South-South Cooperation Assistance Fund, a także projektami budowania potencjału w ramach programu China-Aid na rzecz innych państw rozwijających się. www.cicete.org.cn/en/

Fundacja Rozwoju Kobiet w Chinach (CWDF)

CWDF to fundacja AAAAA założona przez Ogólnokrajową Chińską Federację Kobiet w 1988 r. Jest to państwowa publiczna fundacja, która pozyskuje fundusze w Chinach oraz innych państwach i regionach. CWDF realizuje misję ochrony praw i interesów kobiet, podnoszenia jakości ich życia oraz wspierania rozwoju i sprawy kobiet w Chinach z myślą o budowie harmonii w społeczeństwie. www.cwdf.org.cn/en/

[1] Międzynarodowa Organizacja Pracy. (2018). Rural women at work: Bridging the gaps (Mieszkanki wsi w pracy: niwelowanie luk). https://www.ilo.org/global/topics/equality-and-discrimination/publications/WCMS_619691/lang–en/index.htm

[2] Organizacja Narodów Zjednoczonych. (2021, 21 października). Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. https://www.un.org/en/observances/rural-women-day

Wersja źródłowa na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20220825005007/en

Źródło: Mary Kay Inc.

KONTAKT:

Mary Kay Inc.

Dział Komunikacji

e-mail: media@mkcorp.com

tel. +1-972-687-5332

Mary Kay China

Leo Zhou

Dyrektorka działu PR

e-mail: leo.zhou@mkcorp.com

tel. +86 1068349333

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM