Ministerstwo Infrastruktury informuje:
Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wziął udział w XX posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska, które odbyło się 29 sierpnia 2022 r. w Bad Saarow. Posiedzeniu przewodniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów RFN Steffi Lemke.
Jednym z głównych tematów tegorocznych rozmów była bieżąca sytuacja na Odrze oraz współpraca transgraniczna w zakresie ochrony środowiska przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych na pograniczu polsko-niemieckim.
Podczas omówienia sytuacji na Odrze, obecny na spotkaniu był przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Wojciech Skowyrski.
– Sposób regulacji mający na celu doprowadzenie rzeki Odry do pracy w reżimie równowagi dynamicznej jest obecnie prowadzony na podstawie koncepcji przygotowanej przez Federalny Instytut Budownictwa Wodnego w Karlsruhe przy udziale polskich ekspertów. Efektem tej regulacji będzie równomierny przepływ wód średnich i niskich w rzece wraz z naturalnym prowadzonym przez wodę rzeki wyrównaniem profilu dna bez tworzenia niebezpiecznych odsypisk i dołów erozyjnych – powiedział W. Skowyrski.
Podczas spotkania, w kontekście działań na rzecz ochrony środowiska, strona polska przedstawiła informację dotyczącą m. in. Krajowego Planu Żeglugi Śródlądowej i budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu.
– Krajowy Program Żeglugowy jest pierwszym dokumentem planistycznym dla sektora żeglugi śródlądowej w Polsce. Zakłada likwidację wąskich gardeł poprzez rewitalizację istniejącej infrastruktury liniowej i istniejących obiektów hydrotechnicznych. Inwestycje te w większości posiadają już decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach. Program jest również zgodny z celami środowiskowymi Unii Europejskiej – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
Podczas posiedzeń Rady, odbywających się rokrocznie na przemian w Polsce i w Niemczech, poruszone są kluczowe kwestie związane ze współpracą Polski i Niemiec w dziedzinie ochrony środowiska. Spotkania stanowią też okazję do wymiany informacji o priorytetach aktualnej polityki ekologicznej w Polsce i w Niemczech. Współpraca realizowana przez Radę ma charakter zarówno krajowy jak i lokalny. Ważną rolę pełni współpraca transgraniczna, realizowana w ramach współpracy województw i krajów związkowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mmu/
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl