Biznes i finanse

Wiceprezes PFR: Polacy coraz częściej oszczędzają na emeryturę

Według Marczuka, rzeczywistość nie sprzyja oszczędzaniu. Wciąż jesteśmy krajem na dorobku.

„Możemy się cieszyć, że mamy PKB wyższe niż w Grecji, ale Grecy pod względem majątku są od nas wielokrotnie bogatsi, nie wspominając już o Niemcach. Ale uczymy się gospodarki rynkowej stosunkowo krótko” – powiedział wiceprezes PFR.

Do tego dochodzi obciążenie historyczne.

„Nie mamy jako Polacy w DNA takiego >>genu oszczędnościowego<<, bo były zabory, hekatomba dwóch wojen, PRL. Nie mamy doświadczenia, że warto gromadzić majątek, bo przychodziło kolejne zamieszanie historyczne i rzeczywiście zostawaliśmy z niczym” – wspomniał Bartosz Marczuk.

Odrabialiśmy też zaległości konsumpcyjne i edukacyjne. Lata 90. oraz początek XXI w. przyniosły gigantyczny wysiłek Polaków w tym zakresie.

„Ale przy tych wszystkich obciążeniach, jestem umiarkowanym optymistą. Po pierwsze, czas działa na naszą korzyść. Rozwijamy się, bogacimy, uczymy. Pojawił się też bardzo dobry produkt, bo rzeczywiście PPK z punktu widzenia indywidualnej osoby są wymarzonym produktem pozwalającym oszczędzać na emeryturę” – powiedział Bartosz Marczuk.

Przypomniał, że każde 100 złotych, które wpłacamy na nasz rachunek w PPK, oznacza drugie 100 zł w postaci dopłat od pracodawcy i państwa. Według niego, PPK wprowadziły dużą zmianę w myśleniu o przyszłej emeryturze w Polsce.

„Przed wdrożeniem PPK dodatkowo na emeryturę oszczędzało około miliona Polaków. Po wdrożeniu, a miało to miejsce całkiem niedawno, niespełna trzy lata temu, mamy już 4 miliony. To zmiana fundamentalna. I widać, że osoby, które zapisują się do PPK, już w nich zostają” – skomentował wiceprezes PFR.   

W trakcie swojego wystąpienia przypomniał również, że PFR wraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwem Cyfryzacji pracują nad ustawą, która ma wdrożyć Centralną Informację Emerytalną. Jej wprowadzenie pozwoli Polakom w jednym miejscu, albo na stronie hhttps://obywatel.gov.pl, albo w smartfonowej aplikacji mObywatel znaleźć informacje, ile kapitału mają zgromadzone na emerytury.

„Nie tylko tego kapitału publicznego, zgromadzonego w ZUS, ale również tego, który dodatkowo oszczędzamy, czyli np. w PPK czy OFE” – podkreślił wiceprezes Marczuk.   

XXXI Forum Ekonomiczne odbywa się w dniach 6-8 września 2022 r. w Karpaczu.

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM