Przewodniczący KR przekazał oświadczenie w związku z przemówieniem szefowej KE Ursuli von der Leyen na temat stanu Unii Europejskiej. Cordeiro skupił się na kwestiach odbudowy Ukrainy oraz kosztach energii, które jak twierdzi „są problemem dla obywateli, władz publicznych i przedsiębiorstw”.
„W obliczu nadchodzącej zimy, odbudowa Ukrainy musi być priorytetem. Z zadowoleniem przyjmuję zapowiedź przewodniczącej von der Leyen o przekazaniu 100 milionów euro na odbudowę zniszczonych na wojnie szkół. Władze europejskie i regionalne już współpracują z ukraińskimi regionami. Przykładem jest miasto Cascais w Portugalii, które pomoże odbudować przedszkole w Irpieniu” – zaznaczył szef KR .
Portugalczyk zauważył, że Komitet zwrócił się do Komisji Europejskiej, państw członkowskich i wszystkich darczyńców o przekazanie władzom lokalnym UE środków finansowych na wsparcie w odbudowie placówek edukacyjnych zniszczonych w trakcie wojny w Ukrainie.
Cordeiro nawiązał również do problemu kryzysu energetycznego, pozytywnie oceniając zapowiedzi dotyczące ograniczenia dochodów przedsiębiorstw energetycznych i zmniejszenia ogólnego zużycia energii.
Jak mówił przewodniczący KR, dodatkowe dochody należy natychmiast przeznaczyć na przyspieszenie transformacji energetycznej i wsparcie osób najbardziej poszkodowanych. Jego zdaniem, oszczędzanie energii będzie odgrywało kluczową rolę w zarządzaniu kryzysem energetycznym.
Cordeiro zauważył też, że współpraca z władzami lokalnymi i regionalnymi jest kluczowa w pomocy mieszkańcom i lokalnym przedsiębiorstwom w kontynuowaniu działalności i zapewnieniu miejsc pracy.
Zaznaczył, że od maja Komitet Regionów wspierał projekt „Energy sprint”, mający na celu promowanie oszczędności energii na szczeblu lokalnym. W ocenie samorządowca, dalsze reformy rynku energii elektrycznej są rzeczywiście potrzebne, by zmniejszyć ciężar, jaki wywołują koszty energii w portfelach ludzi i dokonać transformacji energetycznej.
„Potrzebujemy kontynuacji współpracy z miastami i regionami, by utrzymać wysokie ambicje Unii na wszystkich poziomach, od pobudzania projektów ekologicznych w małych miastach po promowanie ambitnych celów w negocjacjach globalnych” – podkreślił portugalski polityk.
„W imieniu regionów całej Unii, reprezentowanych przez Europejski Komitet Regionów, chciałbym żeby było jasne, że odpowiadamy na wezwanie Ursuli von der Leyen i jesteśmy gotowi do udziału we wspólnym wysiłku do pokonania problemów” – zaznaczył.
Wygłaszane co roku przez szefa Komisji Europejskiej przemówienie o stanie Unii Europejskiej jest podsumowaniem wyzwań stojących przed Europą oraz w demonstracją woli politycznej i ambicji do ich pokonania. W październiku przewodniczący Komitetu Regionów wygłosi przemówienie na temat stanu regionów i miast Unii Europejskiej. Komitet opublikuje również coroczne sprawozdanie, któremu towarzyszyć będzie ankieta przeprowadzona wśród przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych. Ma pokazać spostrzeżenia i dalszą wizję na temat roli, jaką odgrywają władze lokalne i regionalne w przyszłości Europy.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło: pap-mediaroom.pl