Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MS: egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MS: egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze (komunikat)

– Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje:

W sobotę 24 września 2022 r. o godz. 11 na terenie całego kraju, po raz siedemnasty, zostaną przeprowadzone państwowe egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną oraz po raz piętnasty państwowy egzamin wstępny na aplikację komorniczą.

Egzaminy na aplikacje zostaną przeprowadzone w 21 miastach w Polsce przez 55 komisji egzaminacyjnych (21 komisji ds. aplikacji adwokackiej, 25 komisje ds. aplikacji radcowskiej, 6 komisji ds. aplikacji notarialnej oraz 3 komisje ds. aplikacji komorniczej).

W skład każdej z komisji wchodzi 7 osób: przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości (sędziowie sądów powszechnych, sądów administracyjnych i Sądu Najwyższego), osoby delegowane przez odpowiednie organy prawniczych samorządów zawodowych: adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego oraz pracownik naukowy będący co najmniej doktorem habilitowanym nauk prawnych. W przypadku aplikacji adwokackiej i radcowskiej, w skład komisji wchodzi ponadto prokurator.

Kandydaci na aplikantów będą rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzyma kandydat, który udzieli prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań.

Na aplikację komorniczą obowiązuje limit przyjęć. Minister Sprawiedliwości 15 marca br. ustalił limit przyjęć w roku 2022 na 317 miejsc.Do egzaminów dopuszczone zostały 6 062 osoby, w tym na aplikację adwokacką – 2 272 osoby, aplikację radcowską – 2 905 osób, aplikację notarialną – 717 osób, aplikację komorniczą – 168 osób.

W roku 2021 do egzaminów przystąpiły 6 374 osoby. Egzaminy zdało 3 800 osób, co stanowiło 59,6 proc. zdających.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kos/ par/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version