Wiadomości Polska Biznes i finanse Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP) jest już dostępny w pierwszym kraju UE
Biznes i finanse

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP) jest już dostępny w pierwszym kraju UE

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (PEPP w Europie, OIPE w Polsce) przeznaczony jest dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Nie jest związany ani z miejscem zatrudnienia, ani z państwem, w którym dana osoba pracuje. Jego celem jest zapewnienie oszczędzającemu dochodu na starość obok emerytury państwowej. To dobrowolny program oszczędnościowy, a zgromadzone na nim środki oszczędzający mogą przenieść do innego kraju, jeśli zdecydują się zmienić miejsce zamieszkania. Maksymalna opłata wynosi 1% wartości zarządzanych aktywów rocznie.

Dostawcami europejskiej emerytury mogą być między innymi banki, instytucje kredytowe, zakłady ubezpieczeń, dealerzy papierów wartościowych, firmy inwestycyjne, firmy zarządzające aktywami. Aby otrzymać zgodę, muszą wykazać poziom ryzyka i potencjalną stopę zwrotu oszczędności klienta na podstawie skomplikowanych modeli matematycznych.

Pierwszym dostawcą, który tego dokonał, jest słowacka firma inwestycyjna online, Finax, która działa również na rynkach w Polsce, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Założyła swoją platformę robo-doradztwa jeszcze w 2018 roku, jako jeden z pierwszych startupów fintech w Europie Środkowej, a obecnie opiekuje się aktywami o wartości 350 mln euro dla 40 000 klientów. Finax umożliwia rejestrację za pomocą aplikacji mobilnej z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii biometrii twarzy.

Słowacja przyjęła niezbędne przepisy do wprowadzenia PEPP na początku 2022 r. W rezultacie Finax może teraz zapewnić PEPP naszym południowym sąsiadom.

„Od początku byłem przekonany, że PEPP pomoże Europejczykom osiągnąć większe bezpieczeństwo na emeryturze. Dlatego w Finax zrobiliśmy wszystko, aby jak najszybciej dostarczyć go naszym klientom. Jestem bardzo zadowolony, że jako pierwsi to zrobiliśmy” – mówi Juraj Hrbaty, prezes i założyciel Finax.

To co mają już w ofercie Słowacy, nie jest jeszcze dostępne w Polsce.

„Mija właśnie dziesięć miesięcy, odkąd projekt ustawy o OIPE trafił do rządowego Komitetu do Spraw Europejskich. Wiek projektu jest jeszcze dłuższy, bo powstał w grudniu 2020 roku. Założenia, czyli kopia już istniejącego IKE, wydają się słuszne. Polacy zyskają trzeci, po IKE i IKZE, produkt inwestycyjny zwolniony z podatku od zysków kapitałowych. Pozostaje tylko czekać na odpowiednią ustawę, na której uchwalenie Polska miała czas do marca tego roku” – komentuje Przemysław Barankiewicz, dyrektor polskiego oddziału Finax.

PEPP będzie pod stałym nadzorem organów krajowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Dzięki jednolitym zasadom przynosi formę pewności legislacyjnej, gdyż nie będzie zależna od decyzji politycznych poszczególnych rządów.

„Chcemy oferować PEPP przede wszystkim firmom międzynarodowym oraz młodym ludziom, którzy są mobilni zawodowo w ramach UE. Dzięki związanym z nim zachętom podatkowym i opłatom, PEPP stanie się naszym kluczowym produktem w kilku krajach i pomoże nam zaistnieć na nowych rynkach” – dodaje Juraj Hrbatý, CEO Finax.

Wszelkie informacje o PEPP można znaleźć na stronie www.europeanpension.eu.

Finax powstał w Bratysławie w 2017 r., a od 2018 r. funkcjonuje na rynku słowackim jako dom maklerski regulowany przez Narodowy Bank Słowacji. Rok później broker notyfikował działalność w Polsce i zaczął aktywnie pozyskiwać tu klientów, zyskując m.in. tytuł “Pasywnego Rewolucjonisty 2021”. Na koniec sierpnia 2022 r. aktywa 9300 klientów nad Wisłą przekraczały równowartość 280 mln zł.

Założycielami Finax są Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík, którzy sporą część swojej kariery poświęcili na pracę w branży finansowej, m.in. aktywnie zarządzając środkami klientów w innych domach maklerskich. Uznali jednak, że zamiast próbować pokonać rynek, lepiej po prostu z nim płynąć, skoro i tak daje to satysfakcjonujące rezultaty w długim horyzoncie czasowym. Zamiast aktywnego zarządzania zdecydowali się promować zautomatyzowane inwestowanie pasywne poprzez ETF-y. W ich pomysł zainwestował słowacki miliarder – Ivan Chrenko – większościowy udziałowiec firmy deweloperskiej HB Reavis, budującej w Warszawie biurowiec Varso Tower, najwyższy w UE.

KONTAKT:

Przemysław Barankiewicz, CFA

Dyrektor Oddziału

e-mail: barankiewicz@finax.eu

tel. 600 013 337

Źródło informacji: Finax

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version