Artykuł partnerski

Jakie zalety i właściwości posiada teflon?

Historia teflonu PTFE

Teflon, podobnie jak powłoka teflonowa na metalu, to nowoczesna nazwa politetrafluoroetylenu (PTFE). PTFE jest bardzo sztywnym, termoplastycznym tworzywem o niskiej lepkości, używanym do produkcji wielu różnych produktów. Ma wiele zastosowań w życiu codziennym. Teflon to jeden z najpopularniejszych rodzajów, w tym wkładki do pieców i kamizelki kuloodporne. Najbardziej wyrafinowany sprzęt jest wykonany z PTFE, ponieważ został on ulepszony, aby wytrzymać ekstremalne stężenia materiałów wybuchowych o wysokim stężeniu. Teflon został opracowany we Francji w latach 30. XX wieku przez chemika George’a de Mestrala po tym, jak ukradł kopię książki „Alchemy Understood” francuskiego chemika André-Marie Ampère i poprzez serię eksperymentów odkrył, że PTFE może wytrzymać wysokie temperatury. Materiał został nazwany na cześć jego wynalazcy, ponieważ został opatentowany w 1936 roku.

Jakie są zalety i właściwości teflonu ?

Poniżej przedstawiamy niektóre z wielu zalet i właściwości jakie posiada w sobie teflon :

  • Ponieważ jest to powłoka nieprzywierająca, nie ulega z czasem rozkładowi.
  • Dodatkową zaletą jest możliwość bezpiecznego ogrzewania i chłodzenia.
  • Teflon jest dostępny w różnych kolorach od ciemnobrązowego do jasnoniebieskiego.
  • Teflon to bardzo lekka, elastyczna i nieprzywierająca powłoka, która jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt.
  • Teflon to doskonały wybór do naczyń kuchennych, ponieważ jest wysoce odporny na ciepło i korozję.
  • Może być używany w różnych zastosowaniach, takich jak: uszczelki, naczynia kuchenne i inne urządzenia bez ryzyka pozostawienia opiłków metalu w jedzeniu.
  • Teflon ma bardzo wysoki połysk i nie matowieje z upływem czasu.

Politetrafluoroetylen, czyli inaczej teflon

Politetrafluoroetylen to tworzywo sztuczne stosowane w wielu materiałach i produktach. Stał się popularny ze względu na swoje właściwości i użyteczność. W domu i w miejscu pracy PTFE jest powszechnie stosowany jako żaroodporny produkt do izolacji. Jest również stosowany w wielu innych materiałach, takich jak: rurociągi, uszczelnienia inżynieryjne i opakowania do żywności. Jest to także materiał do produkcji patelni i garnków. Znajduje zastosowanie w produkcji części hydraulicznych, takich jak: łączniki przewodów i nakrętki zabezpieczające. PTFE jest również ulubionym materiałem producentów narzędzi medycznych. Od lat jest stosowany w przemyśle lotniczym do izolacji kabin samolotów. Ze względu na wysoką odporność na ciepło PTFE jest często stosowany jako zamiennik innych tworzyw sztucznych, które są bardziej miękkie i tracą swoje właściwości pod wpływem ciepła. W rzeczywistości ma lepsze właściwości termiczne niż niektóre inne materiały, takie jak ABS czy PCV!

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM