Polityka i społeczeństwo

Samorządowe korporacje apelują do Komisji Europejskiej o dotacje na inwestycje w OZE i wymianę źródeł ciepła

Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych zaapelowało do Komisji Europejskiej, by przy realizacji zadań z zakresu termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w budynkach komunalnych, wymiany oświetlenia publicznego oraz wprowadzania farm fotowoltaicznych samorządy, w przeciwieństwie do przedsiębiorców mogły korzystać z bezzwrotnego dofinansowania.

OPOS zaznacza, że „w uzgodnionej Umowie Partnerstwa przewidziano na działania w zakresie Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej wsparcie zwrotne lub bezzwrotne. Na działania Odnawialne źródła energii wsparcie zwrotne z możliwością odstępstw. W KPO działania takie jak Inwestycje w źródła ciepła w systemach ciepłowniczych, Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół, Zwiększenie efektywności energetycznej obiektów lokalnej aktywności są zapisane w części grantowej. W przypadku szkół mają to być obiekty z listy rezerwowej Mechanizmu EOG. 3”

Przedstawiciele organizacji samorządowych wskazują też, że „każda jednostka samorządu terytorialnego ma ustawowo określone obowiązki, z których realizacji nie może zrezygnować” i są to m.in. zadania z zakresu zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz, gminnego budownictwa mieszkaniowego, utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych.

„W przeciwieństwie do przedsiębiorcy, który w zarysowanej sytuacji może podjąć decyzję o zawieszeniu lub zaniechaniu działalności, gmina swoje zadania w obszarze świadczenia usług publicznych musi realizować bez względu na okoliczności” – wskazują samorządowcy.

W stanowisku czytamy też, że w ostatnich latach samorządy odnotowują spadek dochodów własnych oraz udziału w PIT i CIT przy jednoczesnym wzroście kosztów bieżących, w tym energii cieplnej i elektrycznej, co wpływa na możliwość zaangażowania środków własnych w projekty infrastrukturalne.

„Aktualne dane wskazują, że gminy podejmując się realizacji inwestycji w zakresie zmniejszania emisyjności świadczonych usług publicznych, będą musiały przedsięwziąć duży wysiłek finansowy, a biorąc pod uwagę wskazany szybki wzrost cen w tym obszarze, ewentualne wygenerowane oszczędności będą miały charakter jedynie statystyczny” – wskazuje OPOS.

Stanowisko OPOS zostało przyjęte przez: Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, Stowarzyszenie Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Śląski Związek Gmin i Powiatów, Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego, Związek Gmin Pomorskich, Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM