Polityka i społeczeństwo

Adaptacja miast do zmian klimatu: MFiPR rozpoczyna nabór projektów na Polskę Wschodnią

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza nabór projektów dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu. Inwestycje będą służyć poprawie jakości życia w miastach Polski Wschodniej. Zadania realizowane w ramach programu mają na celu odbetonowanie miast i ich zazielenienie, a także ochronę bioróżnorodności.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ma na celu wzmocnienie życia w miastach Polski Wschodniej. 31 lipca rusza nabór projektów dofinansowania, które przyczynią się do adaptacji miast do zmian klimatu. Dzięki zaplanowanym inwestycjom będzie można zmniejszyć betonizację miast i wprowadzić ich zazielenienie. Ponadto, program pozwoli na ochronę bioróżnorodności.

Środki finansowe z Funduszy Europejskich od lat wpływają pozytywnie na jakość życia mieszkańców Polski Wschodniej. Inwestycje zrealizowane z ich udziałem przyczyniają się do tego, że miasta stają się przyjazne nie tylko do zamieszkania i pracy, lecz także do wypoczynku. W związku z tym w nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej do 2029 roku przeznaczono aż 255 mln euro na działania proklimatyczne. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wyjaśnia, że są to zmiany, które mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Umacnianie zieleni w miastach to ważny czynnik dla ochrony środowiska i jakości powietrza. Zielone tereny pozwalają też na lepszą retencję wody opadowej i roztopowej, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko suszy i zalewania. Dlatego też Ministerstwo Środowiska wspiera inwestycje, które wykorzystują naturalne rozwiązania i zielone technologie.

Których projektów można wesprzeć?

Fundusze pozwolą na zrealizowanie:

przedsięwzięć dostosowujących miasta do skrajnych warunków atmosferycznych, np. podtopień czy suszy,

działań, których celem jest zatrzymanie wody w miejscu opadu lub lokalnej zlewni, wykorzystujących rozwiązania pozwalające wykorzystać siłę natury, a jednocześnie dających mieszkańcom dostęp do przestrzeni publicznej,

Aby zapewnić odpowiednie planowanie i zarządzanie obiegiem wody i zielenią w mieście, należy przeprowadzić szereg inwestycji. Zaplanowane działania powinny obejmować m.in. budowę parków, ogrodów deszczowych i łąk kwietnych, tworzenie połączeń między terenami zielonymi w mieście, pasaży roślinnych, zielonych miejskich korytarzy, miejskich stawów i oczek wodnych, a także udrożnienie już istniejących kanałów oraz rzek miejskich.

Ponadto należy wprowadzić szereg rozwiązań zapobiegających nadmiernemu wykorzystywaniu wody oraz zanieczyszczaniu środowiska. Kładąc nacisk na ochronę zasobów naturalnych, można osiągnąć wymierne korzyści dla mieszkańców miast.

Przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu w miastach średnich i uzdrowiskach jest zasadniczym celem nowego konkursu finansowanego z Funduszu Ekologicznego Programu Wieloletniego. Program dedykowany jest miastom średnim, które tracą swoje funkcje społeczno-gospodarcze, a także miastom subregionalnym z podregionów z najwyższym odsetkiem gmin zmarginalizowanych (20-100 tys. mieszkańców). Docelowo konkurs obejmie także samorządy z miejscowościami uzdrowiskowymi oraz obszarami ochrony uzdrowiskowej. Łączna suma środków przeznaczonych na granty wynosi 550 mln złotych. Wnioski można składać od 31 lipca do 31 października 2023 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni funkcję Instytucji Wdrażającej w programie FEPW.

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat Programu Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, zapoznaj się z dokumentacją konkursową na stronie https://www.gov.pl/web/klimat/dzialanie-22.

Jeśli masz pytania dotyczące konkursu, skorzystaj z zasobów dostępnych na stronie https://www.gov.pl/web/nfosigw/faq4.

Program Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i służyć utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz poprawie jakości życia w sześciu województwach Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz mazowieckim (oprócz Warszawy i okolicznych powiatów).

Program Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej będzie stanowił ważny element wspierania gospodarki w regionie, co przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i większego sukcesu lokalnych przedsiębiorstw.

Także mieszkańcy regionalnych społeczności skorzystają z wsparcia, jakie daje program Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej, dzięki poprawie warunków życia, wzrostowi zatrudnienia i możliwości rozwoju.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej mają za zadanie wspierać projekty przyczyniające się do rozwoju gospodarczego, ulepszenia miast i zapewnienia bezpieczeństwa klimatycznego, ekologicznego i energetycznego. W ramach programu dofinansowywane są projekty związane m.in. z adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem niskoemisyjnej mobilności miejskiej, promocją ochrony bioróżnorodności, zwiększeniem dostępności kolejowej i drogowej, a także rozwojem zrównoważonej turystyki. Budżet programu wynosi 2,65 mld euro i będzie realizowany w latach 2021-2027. Więcej informacji na temat programu znajduje się na stronie www.FEPW.gov.pl.

Ruszył nabór projektów do dofinansowania w obszarze adaptacji miast do zmian klimatu w Polsce Wschodniej – Dobry Klimat w Miastach. Jednym z głównych celów projektu jest zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatu i przygotowanie lokalnych społeczności do lepszego radzenia sobie z wyzwaniami wynikającymi z klimatu.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są dostarczane przez nadawców bez edycji. Nadawca ponosi odpowiedzialność za treść komunikatu zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM