Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: badania kliniczne nadzieją dla polskich pacjentów

Agencja Badań Medycznych powstała trzy lata temu. Zajmuje się przede wszystkim finansowaniem badań naukowych w zakresie sztuki lekarskiej. Jak podaje Prawo.pl, od 2019 roku przeznaczyła na ten cel 2 miliardy złotych. Sfinansowano blisko 200 projektów z blisko 16 obszarów medycyny.

„Naszym podstawowym priorytetem są niekomercyjne badania kliniczne. Liczba badań wyraźnie wzrosła i zbliżamy się do średniej europejskiej, co jest naszym faktycznym powodem do dumy. Dotrzymujemy obietnic, które złożyliśmy w momencie powstawania agencji” – oświadczył dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Jak przekazał szef ABM w rozmowie z Prawo.pl, bardzo ważnym wydarzeniem było „utworzenie Polskiej Sieci Badań Klinicznych, zrzeszającej Centra Wsparcia dla realizujących projekty badawcze”. Centra powstały przy polskich wyższych uczelniach i instytutach naukowo-badawczych. W całym kraju przewidziano działanie 23 takich jednostek.

Agencja Badań Medycznych ustanowiła priorytetowe obszary, w których poszukiwane są nowe metody leczenia. Prezes ABM powiedział serwisowi, że „największą liczbę badań stanowią przede wszystkim te z obszaru chorób cywilizacyjnych, jak onkologia.”

„Na drugim miejscu znajdują się choroby sercowo-naczyniowe, a więc kardiologia. Są to dwie najistotniejsze przyczyny zgonów Polaków” – stwierdził dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

ABM zamierza co roku przeznaczać 500-700 mln zł na badania kliniczne. Dzięki temu, w przyszłym roku będzie organizowany m. in. konkurs na Centra Medycyny Cyfrowej. Pomoże w tym przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych. Jak to się przełoży na sytuację chorych?

„Ustawa tworzy m.in. centralną wyszukiwarkę badań klinicznych. Każde z nich będzie rejestrowane na poziomie europejskim. Również pacjenci będą mieli możliwość wyszukania odpowiednich dla siebie badań. Od 2023 roku będą mogli to robić także w Polsce. Obecnie badania kliniczne rejestrowane są bowiem w formie dokumentacji papierowej” – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych.

Jednak jest jeszcze w kwestii badań klinicznych wiele do zrobienie. „Musimy nadal budować w kraju edukację, dotyczącą możliwych korzyści z badań klinicznych oraz wyjaśniać, że są one bezpieczne” – przyznał prof. Sierpiński, dodając, że chorzy powinni wiedzieć, że konkretne badanie może być szansą na wyzdrowienie, a często również na przeżycie.

„Dlatego wierzę, że pacjenci z większym zaufaniem będą patrzeć na badania kliniczne” – oświadczył prezes Radosław Sierpiński.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/badania-kliniczne-udzial-to-szansa-na-wyzdrowienie,518720.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM