Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Wkrótce otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”
Polityka i społeczeństwo

Wkrótce otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki (PCN) Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podkreślił, że to bardzo ważne wydarzenie dla całego regionu. Podsumowując realizację tej inwestycji, marszałek powiedział, że „przy dzisiejszych uwarunkowaniach nie udałoby się wybudować takiego obiektu w tej kwocie, czyli za ok. 94 mln złotych”.

Z okazji uroczystego otwarcia PCN zaplanowano liczne koncerty, wystawy, konferencje, spektakle i pokazy naukowe. Wydarzenie ruszy w czwartek w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, a w piątek przeniesie się do nowego budynku centrum, gdzie odbędzie się m.in. konferencja naukowa.

„Przed nami wyjątkowe wydarzenie. Będziemy chcieli otworzyć uroczyście Podkarpackie Centrum Nauki, odbyć merytoryczną konferencję, która będzie poświęcona funkcjonowaniu samego centrum oraz postaci Ignacego Łukasiewicza. Będziemy również promowali Fundusze Europejskie, bo z nich w 85 proc. jest sfinansowany ten obiekt” – mówił marszałek.

Odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia PCN „Łukasiewicz” Tomasz Michalski, wicedyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie powiedział, że uroczyste otwarcie centrum „rozpoczyna jego rozruch”, bo obiekt będzie dostępny dla zwiedzających od marca.

„Musimy nauczyć naszych edukatorów i animatorów poprawnej obsługi tego wszystkiego. Wymaga to pewnego czasu, stąd pełne udostępnienie naszych wystaw i laboratoriów musi się jeszcze odsunąć w czasie” – mówił Michalski.

Wśród atrakcji, które od wiosny mają czekać na zwiedzających są m.in. wystawy stałe i mobilne, w sumie ponad 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni wraz z zapleczem (laboratorium biologiczno-ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).

Budowa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” rozpoczęła się w 2018 roku, kosztowało ok. 94 mln zł, z czego ponad 76 mln zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, a reszta z budżetu województwa.

Budynek centrum jest inspirowany kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. W środku są cztery kondygnacje, w tym jedna podziemna. Jego łączna powierzchnia to ponad 6,5 tys. m.kw. Około 3 tysiące m.kw. zajmie przestrzeń wystawiennicza, na której rozlokowane będą interaktywne wystawy. Tematyka przygotowywanych prezentacji powiązana jest z inteligentnymi specjalizacjami regionu (Lotnictwo i kosmonautyka, Jakość życia, Motoryzacja, Informacja i telekomunikacja). Podkarpackie Centrum Nauki to największa w regionie placówka edukacyjna.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version