Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską, a Norwegią. Podsumowanie wdrażania Programu `Badania Stosowane` (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską, a Norwegią. Podsumowanie wdrażania Programu `Badania Stosowane` (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza:

Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) od lat wspierają międzynarodową współpracę naukową. Od 2014 r. w ramach programu Badania Stosowane wybrano ponad 80 innowacyjnych projektów, w których uczestniczyło ok. 1650 naukowców. W konferencji podsumowującej wdrażanie programu wziął udział wiceminister Konrad Wojnarowski.

Projekty polsko-norweskie otrzymały ponad 77,7 mln euro (ok. 337,28 mln zł) ze środków Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach kończącego się programu. Dzięki temu wsparciu, program znacząco przyczynił się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i technologii, które mają pozytywny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo.

W ramach obszaru badań zostały ogłoszone 4 konkursy. Jednym z nich jest POLNOR 2019, który obejmuje wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarach takich jak zdrowie i opieka społeczna, przemysł i technologie informacyjne, energia, transport i klimat, żywność i zasoby naturalne, rozwój społeczny i gospodarczy oraz pojazdy bezzałogowe.

Do dofinansowania wybrano 38 projektów, na łączną kwotę 49,7 mln euro, w ramach programu POLNOR CCS 2019. Projekty te skupiają się na badaniach związanych z wychwytywaniem i składowaniem dwutlenku węgla.

Program Idealab wsparł 6 przełomowych projektów badawczych związanych z tematyką „Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania”, na kwotę 11,8 mln euro.

Formuła IdeaLab koncentrowała się na interaktywnych warsztatach, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych dyscyplin oraz eksperci zewnętrzni i interesariusze. Celem tych spotkań było wprowadzanie nowych podejść do wyzwań badawczych. W ramach tego programu wybrano 6 projektów do dofinansowania na kwotę 10,5 mln euro.

Program Małych Dotacji 2020 – finansowanie projektów dla kobiet-naukowców w dziedzinie nauk technicznych. Wsparcie przyznano 31 projektom na kwotę 5,7 mln euro.

– Promowanie międzynarodowej współpracy oraz budowanie relacji między polskimi i norweskimi instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami to kluczowy cel Programu Badania Stosowane. Dzięki finansowaniu z Programu udało się nawiązać liczne partnerstwa z norweskimi instytucjami badawczymi i firmami. Wspólne projekty badawcze przyczyniły się także do wymiany doświadczeń, co zaowocowało powstaniem innowacyjnych rozwiązań – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Według wiceministra Wojnarowskiego, Program dodatkowo zapewnił wsparcie dla ukraińskich naukowców, którzy z powodu wojny nie mogli kontynuować swojej kariery akademickiej w swoim kraju.

„Zakończony Program na lata 2014-2021 pozostawi trwały ślad, który będzie miał wpływ na przyszłość. Zdobycie doświadczeń i nawiązane relacje stanowią solidny fundament dla kontynuacji tego Programu w przyszłości, wzmacniając naszą wizję innowacyjnej współpracy międzynarodowej” – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.

Podczas konferencji omówiono możliwości działań w ramach Funduszy Norweskich i EOG, przedstawiono przykłady zrealizowanych projektów oraz przekazano informacje o kolejnej edycji Funduszy Norweskich i EOG.

Wydarzenie zgromadziło polskich i norweskich naukowców – beneficjentów programu, ekspertów, przedstawicieli agencji rządowych i administracji publicznej. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. na temat budowania stabilnych partnerstw w projektach aplikacyjnych, wpływu współpracy dwustronnej na wyniki projektu oraz barier transferu wiedzy z sektora akademickiego do biznesu, organizacji pozarządowych i sektora publicznego.

Finansowanie Norweskie i EOG to forma bezpłatnej pomocy zagranicznej udzielanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Te mechanizmy finansowe stanowią pomoc bez zwrotu udzielaną przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Celem głównym jest redukcja nierówności ekonomicznych i społecznych w przestrzeni EOG oraz wzmacnianie relacji dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a beneficjentem. W zamian za udzieloną pomoc finansową, państwa-darczyńcy zyskują dostęp do wewnętrznego rynku UE, nawet jeśli nie są członkami Unii.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie PAP są publikowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version