Biznes i finanse

PWPW łączy kompetencje i stawia na nowe podejście do produktów cyfrowych

Wyjątkową cechą PWPW w branży security printing pozostaje to, że jako jeden z niewielu podmiotów na świecie produkujących banknoty i druki zabezpieczone jest w stanie przeprowadzić cały proces produkcyjny w jednym miejscu. Począwszy od prac koncepcyjnych, zaprojektowania zabezpieczeń i szaty graficznej, poprzez produkcję papieru we własnej papierni i zadruk poligraficzny, po personalizację i dedykowane rozwiązania IT.

Teraz takie kompleksowe podejście PWPW planuje wprowadzić w obszarze produktów cyfrowych, wykorzystując know-how i doświadczenie swoich ekspertów z różnych dziedzin. Nowy produkt – Enigma NFT – łączy w sobie wiele unikalnych zdolności Wytwórni: projektowania graficznego oraz zabezpieczania banknotów i druków wartościowych, produkcji kart poliwęglanowych z wbudowanym chipem, implementacji technologii NFC używanej w dowodach osobistych z warstwą elektroniczną, tworzenia aplikacji mobilnych, a także zastosowania technologii blockchain.

„Od lat Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, oprócz rozwijania kompetencji w dziedzinie produkcji banknotów i dokumentów, oferuje też szereg nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań z zakresu IT. W projekcie Enigma NFT łączymy te obszary, prezentując szerokie możliwości PWPW w zakresie tworzenia bezpiecznych rozwiązań cyfrowych, wykorzystując nasze kompetencje z innych obszarów” – tłumaczy Mariusz Kujawski, członek zarządu PWPW nadzorujący Pion Produktów Cyfrowych PWPW.

„Enigma NFT to prezentacja naszych umiejętności w zakresie kompleksowej realizacji zaawansowanych projektów w technologii blockchain i łączenia ich z innymi oferowanymi przez nas rozwiązaniami. To także uznanie dla kunsztu kryptograficznego, jakim polscy matematycy wykazali się w latach trzydziestych oraz hołd dla polskiej nauki i myśli technologicznej” – mówi Konrad Jaczewski, dyrektor Pionu Produktów Cyfrowych PWPW.

Enigma NFT składa się z karty poliwęglanowej z grawerowanym laserowo numerem CAN i unikalnym tokenem zapisanym w warstwie elektronicznej. Żeby pobrać okolicznościowe cyfrowe dzieło należy zainstalować aplikację Enigma PWPW [1] i przybliżyć kartę do telefonu. Po chwili cyfrowa Enigma NFT trafia do portfela kryptowalutowego w telefonie. Bezdotykowa i bezprzewodowa technologia przesyłu danych (NFC) wykorzystywana jest m.in. w sektorze bankowym przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych. PWPW wcześniej zastosowała ją m.in. w aplikacji eDO App, dzięki której przykładając nowy dowód osobisty do smartfona, można szybko i bezpiecznie potwierdzać swoją tożsamość oraz logować się do serwisów i usług.

Pierwsze karty, wyprodukowane w limitowanym nakładzie kilkuset egzemplarzy, będą dystrybuowane wśród partnerów i klientów Wytwórni.

Enigma NFT to także hołd złożony polskim kryptologom, którzy 90 lat temu przyczynili się do złamania szyfru Enigmy i których spadkobierczynią jest dziś w wielu obszarach Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. W 1932 roku wybitni polscy matematycy i kryptolodzy – Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki dokonali niemożliwego, łamiąc kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Jak się później okazało, rozwiązanie tej zagadki przez trzech polskich uczonych decydująco wpłynęło na losy II wojny światowej.

Więcej szczegółowych informacji na temat projektu można znaleźć na stronie internetowej https://enigma.pwpw.pl.

[1] Do pobrania z Google Play i AppStore

KONTAKT:

Tomasz Sikorski

tel. (+48) 695-740-046

e-mail: t.sikorski@pwpw.pl

Łukasz Kubiak

tel. (+48) 727-042-164

e-mail: l.kubiak@pwpw.pl

Źródło informacji: PWPW

 


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM