Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prawo.pl: konieczna większa profesjonalizacja mediatorów sądowych
Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: konieczna większa profesjonalizacja mediatorów sądowych

Zgodnie z przepisami art. 183 (1-15) Kodeksu postępowania cywilnego mediatorem może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych.

„W przepisach nie jest jasno powiedziane, że trzeba mieć kwalifikacje. Nie ma też regulacji, która mówiłaby, że w zakresie prawa pracy mediator powinien mieć wiedzę specjalistyczną” – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Kosiorek, mediator specjalizujący się w sprawach prawa pracy.

Jednak jego zdaniem powinien być wymóg wykształcenia prawnego albo posiadania studiów podyplomowych w danym zakresie, bo mediator musi znać przepisy, pojęcia i definicje. „Wykształcenie daje rękojmię, że mediator ma wiedzę w sprawach, w których chce mediować” – przyznaje Krzysztof Kosiorek, cytowany przez Prawo.pl.

Także Magdalena Marquez-Vazquez z fundacji „Mediacja i Prawo”, prawnik i mediator specjalizujący się w mediacji rodzinnej, cywilnej, gospodarczej, pracowniczej, administracyjnej i wspólnot mieszkaniowych oraz zamówień publicznych, wskazuje na potrzebę profesjonalizacji mediatorów.

„Prawnik całe życie się uczy i dokształca. Podobnie powinno być z mediatorami. (…) Od mediatora z zakresu prawa pracy wymagana jest wiedza z zakresu prawa pracy i procedury, bo mediator nie może proponować i akceptować procedur, które wykraczają poza prawo” – podkreśla Magdalena Marquez -Vazquez.

„Trzeba wreszcie zacząć głośno mówić o problemach z mediacją i o braku profesjonalizmu niektórych mediatorów. Może pomogłoby wypełnianie przez strony ankiety po przeprowadzonej mediacji” – zaznacza prof. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny, cytowana przez serwis. W jej opinii powinien zostać wzmocniony nadzór nad mediatorami i wprowadzony wymóg posiadania przez mediatora co najmniej 10-15 – letniego doświadczenia zawodowego.

Jak podaje Prawo.pl, powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2019 r. w sądach powszechnych skierowano do mediacji w sprawach z zakresu prawa pracy 2748 spraw, w roku 2020 było to już 3 586 spraw, a w ubiegłym 3 717. W 2019 r. sprawy z zakresu prawa pracy, w których strony skierowano do mediacji stanowiły 4,3 proc. wszystkich spraw wpływających do sądów pracy, natomiast w 2021 roku odsetek ten wzrósł do 8 proc.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/kadry/mediacja-sadowa-w-sprawach-prawa-pracy-praktyczne-problemy,518935.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version