Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Dr Ma Jun podejmuje temat wspólnej taksonomii dla wielu jurysdykcji podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu
Polityka i społeczeństwo

Dr Ma Jun podejmuje temat wspólnej taksonomii dla wielu jurysdykcji podczas konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu

Podczas 29. Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP29), która odbyła się w dniach 14-15 listopada 2024 r. w Baku, Azerbejdżan, dr Ma Jun, współprzewodniczący grupy roboczej ds. taksonomii IPSF i przewodniczący Sojuszu na rzecz Budowania Potencjału Zrównoważonych Inwestycji (CASI), przedstawił nową taksonomię, Multi-Jurisdiction Common Taxonomy (MCGT), która ma ułatwić interoperacyjność taksonomii w różnych jurysdykcjach oraz upraszczać transgraniczne przepływy zielonego kapitału. Uważa, że wprowadzenie MCGT stanowi znaczący kamień milowy w dziedzinie zrównoważonego finansowania.

W trakcie sesji zorganizowanej przez Międzynarodową Platformę Zrównoważonego Finansowania (IPSF), dr Ma omówił kluczowe kwestie związane z międzynarodowymi działaniami mającymi na celu opracowanie „wspólnego języka” do identyfikacji i oznaczania zielonych i zrównoważonych przedsięwzięć. W latach 2020-2022 grupa robocza ds. taksonomii IPSF, której współprzewodniczyły Chiny i UE, opublikowała podstawową, wspólną taksonomię (CGT), obejmującą 72 działania naprawcze uznane przez obie gospodarki. Od czasu jej wydania w 2022 r. CGT była wykorzystywana przez emitentów w Chinach do oznaczania produktów zielonego finansowania będących przedmiotem obrotu międzynarodowego i krajowego, co pomogło obniżyć koszty transakcji transgranicznych.

W 2023 roku Singapur wdrożył CGT i współpracował z UE i Chinami w celu stworzenia MCGT, czyli taksonomii obejmującej 110 działań naprawczych uzgodnionych przez trzy jurysdykcje. Dr Ma uważa, że MCGT to „istotny kamień milowy w zwiększaniu interoperacyjności taksonomii w różnych jurysdykcjach”. Wprowadzenie CGT jako podstawy do opracowania taksonomii w kilku jurysdykcjach sugeruje, że MCGT może jeszcze lepiej wspomóc inne kraje w rozwoju ich rynków zrównoważonego finansowania.

Podczas sesji zorganizowanych przez Hiszpanię i Kazachstan, dr Ma omówił kluczowe zastosowania taksonomii, takie jak etykietowanie ekologicznych produktów finansowych, zapobieganie zjawisku „greenwashing”, mierzenie i raportowanie ekologicznych wyników oraz zapewnianie zachęt politycznych dla ekologicznych wykonawców. Podkreślił również, że MCGT może służyć jako punkt odniesienia dla większej liczby jurysdykcji przy opracowywaniu krajowych taksonomii.

W trakcie Forum Zrównoważonego Rozwoju CASI podczas COP29, dr Ma zaznaczył, że MCGT powinno rozszerzyć swoje kompetencje, aby zachęcić więcej krajów do udziału w procesie opracowywania przyszłych wersji taksonomii i poprawy interoperacyjności. Forum zostało zorganizowane przez CASI i Azerbejdżański Uniwersytet Ekonomiczny (UNEC).


Źródło: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version