Anna Politkowska uznawana była za jedną z największych przeciwniczek głowy państwa rosyjskiego. Za sprzeciw i bezkompromisowe dążenie do prawdy w końcu zapłaciła najwyższą cenę – została zastrzelona w windzie swojego bloku, w dniu urodzin Putina.
Dziennikarka nie pisała swoich reportaży zza biurka – każde zbieranie materiałów było dla niej równoznaczne z ryzykowaniem życia, zwodzeniem służb specjalnych, zacieraniem śladów czy pracą pod przykrywką. Niestrudzenie wysłuchiwała skarg zrozpaczonych żon i matek, starszych ludzi czy rannych ocalałych z pogromów. Nagłaśniała zbrodnie, o których próżno było szukać wzmianek w agencjach informacyjnych, oraz doprowadzała do aresztowań tych, którzy wcześniej pozostawali bezkarni.
W swoich tekstach opisuje przede wszystkim zbrodnie popełniane na narodzie czeczeńskim. W książce „Tylko prawda” Politkowska przytacza między innymi „wybryki” żołnierzy, którzy dla zabawy wystrzelili pocisk w plac pełen ludzi, zaplanowane akcje pacyfikacyjne wiosek, porwania i tortury niewinnych osób. Dokładnie opisuje emocje, jakie towarzyszyły ocalałym, gdy patrzyli na śmierć bliskich. Zawarte w tym tomie teksty dotyczą głównie okresu pierwszej (1994–1996) i drugiej (1999–2009) wojny w Czeczenii. Przywoływane przez nią akty ludobójstwa popełniane przez Rosjan na narodzie czeczeńskim, w kontekście wydarzeń w Ukrainie z 2022 roku, brzmią niezwykle znajomo.
Tom reportaży „Tylko prawda” stanowi poruszającą spuściznę dziennikarki ukazującą jej wszechstronność, niezwykłe zaangażowanie i doskonały warsztat. Jest też świadectwem głębokiego człowieczeństwa kobiety, która reprezentowała honor i sumienie narodu rosyjskiego. To jeden z trzech tytułów autorki wznowionych i przeredagowanych przez Wydawnictwo Mova. W lipcu 2022 roku ukazała się „Rosja Putina”, w przygotowaniu jest „Dziennik rosyjski”.
O autorce:
Anna Politkowska – rosyjska dziennikarka pochodzenia ukraińskiego. Urodziła się w 1958 roku w Nowym Jorku w rodzinie dyplomatów. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Moskiewskim. Była największą krytyczką rządów Putina – otwarcie sprzeciwiała się między innymi wojnie w Czeczenii. Przed dążeniem do prawdy nie powstrzymywały jej groźby, ostrzeżenia ani nawet próba otrucia. Za swoją pracę otrzymała liczne prestiżowe nagrody, a jej książki przetłumaczono na wiele języków. Dziennikarka została zastrzelona w windzie w bloku, w którym mieszkała, 7 października 2006 roku. W czerwcu 2014 roku w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych odsłonięto upamiętniający ją kamień.
Źródło informacji: Wydawnictwo Mova
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl