Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Ruszyła przebudowa dworca kolejowego w Czyżewie
Polityka i społeczeństwo

Ruszyła przebudowa dworca kolejowego w Czyżewie

Dworzec kolejowy w Czyżewie został zbudowany w stylu neoklasycystycznym w latach 1859-1862 wraz z powstaniem Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Przebudowa budynku wraz ze zmianą zagospodarowania terenu mają na celu poprawę jakości obsługi pasażerów i przystosowywanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

„Mam nadzieję, że zmodernizowany budynek dworca stanie się wizytówką miasta. Mieszkańcy zyskają dzięki przebudowie dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Swój udział w modernizacji obiektu mają fundusze unijne, które inwestujemy w infrastrukturę kolejową istotną dla kondycji polskiej gospodarki. Warto podkreślić, że ze wsparciem funduszy europejskich z Programu Infrastruktura i Środowisko oraz środków krajowych powstanie spójny architektonicznie obiekt przystosowany do potrzeb wszystkich podróżujących, w tym osób z niepełnosprawnościami, opiekunów z małymi dziećmi i seniorów” – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Po remoncie dworzec zyska klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zaprojektowano również toalety, a także niewielkie pomieszczenia komercyjne. Teren wokół zostanie podniesiony i wyrównany, tak by nie tworzył barier architektonicznych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 4,4 mln zł brutto.

„Unia Europejska konsekwentnie likwiduje wykluczenie transportowe w Polsce poprzez zwiększenie dostępności transportu kolejowego w Polsce. Dostosowany do osób z niepełnosprawnościami dworzec w Czyżewie, zwiększy wygodę podróżowania wszystkich mieszkańców i zachęci ich do wybrania pociągu. Zgodnie z prawem unijnym osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej mają takie samo prawo do podróżowania pociągiem, jak wszyscy inni obywatele. Zwiększenie dostępności transportu kolejowego dla wszystkich osób korzystających z dworca w Czyżewie realizuje unijny cel równego i niezależnego uczestnictwa w życiu społecznym każdego z nas” – mówi Angela Martinez Sarasola, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version