Polityka i społeczeństwo

MS: Konferencja wiceministra Sebastiana Kalety z ministrem sprawiedliwości Ukrainy (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Postawienie przed sądem osób odpowiedzialnych za napaść Rosji na Ukrainę, ukaranie rosyjskich zbrodniarzy wojennych, umowa o polsko-ukraińskiej wzajemnej pomocy prawnej i współdziałanie na forum międzynarodowym – to główne tematy dzisiejszej (9 lutego br.) wideokonferencji wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Denysem Maliuską.

Ministrowie omawiali sposoby jak najlepszej koordynacji działań na rzecz gromadzenia dowodów rosyjskich zbrodni na potrzeby przyszłych procesów. Dyskutowano też o sposobach kompensacji strat wyrządzonych Ukrainie przez rosyjską agresję. Chodzi o stworzenie zasad, które pozwoliłyby na wypłatę odszkodowań np. z aktywów rosyjskich zamrożonych w zachodnich bankach.

Minister Denys Maliuska dziękował za dotychczasowe wsparcie polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz za gotowość dalszej pomocy dla Ukrainy.

Polska od samego początku jest liderem starań, by pociągnąć do odpowiedzialności karnej winnych zbrodni na Ukrainie. Już 28 lutego 2022 roku, na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, wszczęte zostało śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. W postępowaniu gromadzone są dowody zbrodni wojennych, popełnianych na terytorium Ukrainy przez rosyjskie siły zbrojne. Polscy prokuratorzy ustalają dane osób pokrzywdzonych, zabezpieczają zdjęcia i filmy dokumentujące zbrodnie wojenne. Zbierają też relacje świadków, przede wszystkim obywateli Ukrainy, którzy schronili się w Polsce. Do tej pory w śledztwie przesłuchano ponad 1700 świadków.

W marcu 2022 roku Ukraina, Polska i Litwa powołały Międzynarodowy Zespół Śledczy, koordynujący śledztwa wszczęte w każdym z tych trzech krajów. Ze strony polskiej umowę w tej sprawie podpisali Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz Prokurator Krajowy Dariusz Barski. W kwietniu 2022 r. do zespołu śledczego dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, w maju Estonia, Łotwa i Słowacja, a w październiku Rumunia.

Współpraca ułatwia gromadzenie dowodów zbrodni wojennych popełnianych na Ukrainie. Dzięki temu możliwe będzie pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

reb/ par/


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM