Polityka i społeczeństwo

MS: Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie decyzji Prezydenta Andrzeja Dudy (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

– Potrzebna jest asertywna i zdecydowana polityka wobec Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób możemy w przyszłości uzyskać pieniądze z KPO – ocenił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (11 lutego br.) konferencji w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Minister Zbigniew Ziobro apelował o zawetowanie przygotowanej pod naciskiem Brukseli ustawy o Sądzie Najwyższym. Ale również skierowanie jej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego to dobra decyzja, dzięki której ustawa zostanie oceniona pod kątem zgodności z polską Konstytucją.

– Kwestia praworządności jest pretekstem do zmiany polskiego rządu. Komisja Europejska chce, aby ich kolaborant polityczny Donald Tusk objął rządy w Polsce i realizował politykę zgodną z interesami Berlina – podkreślił minister Zbigniew Ziobro.

– Suwerenność to najważniejsza kwestia związana z ustrojem konstytucyjnym i praworządnością. Dlatego decyzja Pana Prezydenta o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego jest słuszna – dodał uczestniczący w konferencji wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Minister Zbigniew Ziobro zwracał uwagę, że uleganie naciskom Unii Europejskiej przynosiło dotąd eskalację żądań, upokarzanie Polski i głowy państwa. Początkiem procesu ustępstw było zawetowanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę w lipcu 2017 r. ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Weta te zostały wymuszone przez opozycję, część upolitycznionego środowiska sędziowskiego i Komisję Europejską.

Następnie jesienią 2017 r. Andrzej Duda przeforsował w parlamencie przygotowane przez siebie ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Tak więc to Prezydent Andrzej Duda, a nie Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, jest autorem zmian kontestowanych do dziś przez Unię. Ówczesny „kompromis” stał się główną osią sporu Polski z Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE.

W 2022 r. Prezydent zaproponował zmianę swojej własnej ustawy o Sądzie Najwyższym. Miało to definitywnie zakończyć spór z Unią Europejską. Po uchwaleniu prezydenckiej ustawy przez Sejm, przyjechała do Warszawy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Na wspólnej konferencji prasowej z Prezydentem Andrzejem Dudą wychwalała nowe regulacje. Szybko jednak zmieniła zdanie i wróciła do retoryki szantażu wobec Polski.

Teraz mamy do czynienia z trzecią już ustawą o Sądzie Najwyższym pisaną pod dyktando Brukseli. Wczorajsza decyzja Prezydenta RP Andrzeja Dudy potwierdza słuszność argumentacji Ministerstwa Sprawiedliwości. W ocenie ministra Zbigniewa Ziobro, to ostatni moment, aby w sposób skuteczny zablokować logikę szantażu, którą Komisja Europejska kieruje się w swojej polityce wobec Polski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

dka/ par/


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM