Polityka i społeczeństwo

Mniej Polaków dopłaci do rozliczenia podatku za 2022 rok

Pracodawcy do końca miesiąca muszą przekazać pracownikom PIT-11. Jak informuje portal Prawo.pl – w środę, 15 lutego, Ministerstwo Finansów w ramach usługi „Twój e-PIT” udostępni rozliczenie podatku za ubiegły rok. Można je zaakceptować, odrzucić i wypełnić druk samodzielnie, poprawić, albo nie robić nic – wtedy 2 maja system automatycznie zaakceptuje rozliczenie.

Roczny PIT co do zasady trzeba wypełnić do 30 kwietnia. W tym roku to niedziela, potem jest wolny pierwszomajowy poniedziałek. Dlatego termin rozliczeń przesunięto na 2 maja. Zeznania będzie można również złożyć w wersji papierowej.

Do obliczenia hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie dane, które podatnik wskaże w deklaracji PIT, przy uwzględnieniu podanych przez podatnika ulg i preferencji. Jeżeli tak obliczony hipotetyczny podatek należny będzie niższy od wykazanego przez podatnika w zeznaniu podatkowym, to urząd skarbowy poinformuje podatnika i dokonana zwrotu podatku. Podatnicy sami będą mogli sprawdzić, ile wyniósł ich hipotetyczny podatek należny przy użyciu specjalnego ministerialnego kalkulatora.

Przez kilkukrotnie wprowadzane w ubiegłym roku zmiany podatkowe – niektóre nawet z datą wsteczną, może się także okazać, że wielu podatników będzie musiało dopłacić brakujący podatek.

„Szacujemy, że dopłaty w rozliczeniu rocznym za 2022 rok będzie musiało dokonać 1,2 mln podatników, a więc mniej niż w latach poprzednich. W 2021 r. dopłat musiało dokonać 2 mln podatników” – powiedział Artur Soboń, wiceminister finansów, cytowany przez Prawo.pl.

Minister przypomniał, że w ubiegłym roku została podniesiona kwota wolna w podatku dochodowym do 30 tys. zł oraz próg podatkowy, powyżej którego dochody są objęte 32-proc. podatkiem. W lipcu 2022 r. z kolei m.in. została obniżona dolna stawka podatkowa do 12 proc. oraz zniesiony system wprowadzony na początku roku 2022, który umożliwiał płacenie zaliczek podatkowych w wysokości z 2021 r.

Z koniecznością dopłaty muszą się liczyć podatnicy, którzy uzyskiwali przychody z kilku źródeł i przekroczyli próg 120 tys. zł, a więc zostali objęci stawką 32-proc., a także ci, którzy płacili zaliczki według zasad z 2021 r., bo wówczas nie objęły one całości należnego podatku.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/podatki/roczny-pit-za-2022-rok-jak-zlozyc-nadplata-niedoplata-zwrot,519807.html 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM