SIPWW obejmuje m.in. mapy glebowo-rolnicze, informacje o dofinansowaniu z funduszy unijnych, dane o bezrobociu, dane o środowisku i klimacie oraz wiele innych zbiorów pochodzących z zasobów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz kilku jednostek podległych.
„To ogromny zestaw informacji dotyczących przestrzeni całego województwa, które obrazują co w Wielkopolsce jest zebrane w formie map czy zestawów danych. Dotyczą one tego, co mamy w przestrzeni, pod ziemią i na ziemi” – powiedział marszałek Marek Woźniak.
Jak wskazano w komunikacie urzędu marszałkowskiego, dla wygody użytkowników w systemie prezentowane są także wybrane dane z portali lokalnych, które są istotne przy analizach obszaru, jak ewidencja gruntów i budynków.
„Jest to wiarygodny element informacji o terenie, z którego będą mogli skorzystać nie tylko urzędnicy, czy inwestorzy, ale każdy z mieszkańców Wielkopolski. Oczywiście jest to system otwarty, dlatego będzie na bieżący aktualizowany i stopniowo będzie obrastał nowymi treściami” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, Marek Woźniak.
SIPWW umożliwia tworzenie własnych kompozycji mapowych, wykresów i kartogramów w oparciu o zgromadzone dane. W systemie uruchomiono też funkcję e-usługi, za pomocą której mogą być prowadzone konsultacje społeczne. „Każdy użytkownik, oprócz tego, że może złożyć wniosek o konsultację, ma możliwość również złożenia petycji czy wzięcia udziału w dyskusji” – poinformowano w komunikacie.
Stworzenie SIPWW kosztowało 24 mln zł, z czego ponad 20 mln stanowiło dofinansowanie unijne, a 3,8 mln to środki własne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Budowa SIPWW stanowi wypełnienie wymagań Dyrektywy Parlamentu Europejskiego INSPIRE.
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl