Polityka i społeczeństwo

Komunikat Rady Ministrów: Nowe rozwiązania na rynku finansowym

-Kredyt będzie udzielany do 80% wartości nieruchomości.

Konto mieszkaniowe z dopłatą

-Konto mieszkaniowe będzie można otworzyć dla osoby, która ukończyła 18. rok życia. Można otworzyć je w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

-Konto będzie można założyć na okres nie dłuższy niż 15 lat.

-Uzyskany przez konto mieszkaniowe dochód będzie zwolniony z opodatkowania.

-Rząd dopłaci do konta mieszkaniowego kwotę w wysokości 5% od kwoty gromadzonych środków, nie więcej niż 2 500 zł.

Podsumowanie

 • Kredyt: bezpieczny kredyt ze stałą stopą od 1 lipca 2023 r. dla osób do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania.
 • Konto mieszkaniowe: można otworzyć dla osoby, która ukończyła 18. rok życia, rząd dopłaci do konta mieszkaniowego kwotę w wysokości 5% od kwoty gromadzonych środków.

Program „Pierwsze Mieszkanie” to znakomite rozwiązanie, które ułatwi Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. Dzięki niemu młode osoby będą mogły nabyć lub wybudować pierwsze własne mieszkanie lub dom jednorodzinny. Umożliwi to również lepsze planowanie finansowe rodzin, ponieważ nie będzie trzeba martwić się o skokowe podwyżki stóp procentowych. Pozwoli to również na zaplanowanie wydatków z wyprzedzeniem, co przyczyni się do zmniejszenia poziomu zadłużenia Polaków.

Korzyści z Konta Mieszkaniowego

 • Otrzymanie od państwa premii w wysokości do 10 tys. zł.
 • Wyższy poziom bezpieczeństwa dla pieniędzy, bo konto będzie zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
 • Możliwość zamknięcia konta i otrzymania zgromadzonych środków w dowolnym czasie.
 • Niskie oprocentowanie środków na koncie.

Konto Mieszkaniowe to świetna szansa dla osób, które planują zakup mieszkania w przyszłości. Państwo przyczyni się do zgromadzenia kapitału na ten cel, dzięki czemu otrzymamy lepsze warunki kredytu.

Aby móc skorzystać z programu należy spełnić określone warunki, ale jednocześnie możemy liczyć na wspomożenie finansowe w postaci premii od państwa. Dlatego warto poświęcić chwilę czasu i dokładnie zapoznać się z tym programem, bo może okazać się on doskonałym rozwiązaniem dla naszych potrzeb. Konto Mieszkaniowe to świetna metoda na zapewnienie sobie komfortu i stabilności finansowej.

Konieczność systematycznego oszczędzania na koncie mieszkaniowym

Aby skorzystać z rządowych programów wsparcia mieszkaniowego, trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna kwota miesięcznej wpłaty to 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. W każdym roku możliwe będzie skorzystanie z jednego miesiąca wakacji od oszczędzania (bez konsekwencji).

Premia oszczędnościowa od państwa

Za minimalnie 11 wpłat w roku w kwocie co najmniej 500 zł można będzie otrzymać dodatkową premię oszczędnościową od państwa. Premia będzie wynosić:

 • Roczny wskaźnik inflacji
 • Wskaźnik zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego

Korzyścią będzie też dodatkowe oprocentowanie oszczędności oraz zwolnienie z podatku Belki. Premia mieszkaniowa i zwolnienie z podatku będą przysługiwać w przypadku wypłaty odłożonych środków na zakup pierwszego mieszkania (w tym zakup lub budowę domu, sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej lub ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu).

Jeśli chcesz skorzystać z rządowych programów wsparcia mieszkaniowego, pamiętaj, że na wydanie środków będzie 5 lat. Przemyśl swoją decyzję – oszczędzanie to inwestycja na przyszłość!

Komunikaty publikowane w serwisie PAP

PAP SA zobowiązuje się do publikowania komunikatów bez wprowadzania zmian w ich treści. PAP SA nie ponosi odpowiedzialności za treść komunikatu, jedynie ich nadawca. Zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe, nadawca odpowiada za treść komunikatu. Przed publikacją, PAP SA przeprowadza procedury weryfikacji.

 • Komunikaty publikowane są bez zmian w treści
 • PAP SA nie odpowiada za treść komunikatu, jedynie ich nadawca
 • Przed publikacją, PAP SA przeprowadza procedury weryfikacji

PAP SA zapewnia, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie są dostosowane do aktualnych przepisów prawa i są nadawane zgodnie z najwyższymi standardami.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM