Biznes i finanse

Rekordowe wpływy dla organizacji pożytku publicznego – komunikat


Polskie firmy deweloperskie z umiarkowanym optymizmem patrzą na najbliższe miesiące. Powinno być oddawanych coraz więcej mieszkań, ale nie należy spodziewać się spadku ich cen. O wyzwaniach branży deweloperskiej dyskutowali w Centrum Prasowym PAP uczestnicy debaty „Jaka będzie przyszłość firm deweloperskich”.

Ministerstwo Finansów informuje:

Wysokość odpisu dla OPP wzrosła o połowę – do 1,5 proc.

Szacujemy, że dochody organizacji nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku – o ok. 210 mln zł.

Tak jak w poprzednich latach można przekazać podatek dowolnie wybranej organizacji.

Dzięki reformie Niskie Podatki część podatników przestała płacić PIT, co oznacza również brak możliwości dokonania odpisu na OPP. Dlatego zadbaliśmy też o interes organizacji, które teraz otrzymywać będą 1,5 proc. podatku, zamiast 1 proc.

Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie. Jednocześnie wysokość odpisu wzrosła o połowę – do 1,5 proc. W efekcie szacujemy, że dochody OPP nie tylko nie zmaleją, ale wręcz wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o ok. 210 mln zł

Z roku na rok Polacy coraz chętniej angażują się w przekazywanie środków na rzecz OPP. W 2004 r. swój 1 proc. podatku przekazało 80 tys. podatników na kwotę niespełna 10 mln zł. W ubiegłym roku swoje pieniądze dla OPP ofiarowało 15,9 mln podatników czyli około 75 proc. rozliczających się osób, a organizacje otrzymały łącznie ponad 1,1 mld zł.

Zeznanie podatkowe – przekazywanie 1,5% podatku OPP

Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok ma możliwość wyrażenia zgody na przekazanie 1,5% swojego podatku dla wybranej OPP. Aby to zrobić, wystarczy wskazać w zeznaniu podatkowym wybraną organizację oraz podać jej numer KRS.

Ze strony Ministerstwa Finansów dowiemy się, że wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku jest dostępny TUTAJ

Instrukcja krok po kroku

  • Wybierz organizację z wykazu dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów
  • Sprawdź numer KRS wybranej OPP
  • Zaznacz pole deklaracji na formularzu PIT-37
  • Wprowadź numer KRS wybranej OPP
  • Zapisz deklarację i wyślij PIT-37

Pamiętaj: Przekazując 1,5% na OPP zaznaczasz wybór spośród wielu organizacji, które pracują na rzecz naszego społeczeństwa i środowiska. Dzięki Twojej decyzji będziesz miał/a szansę wspomóc wiele ciekawych inicjatyw i projektów społecznych. Dziękujemy!


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM