Nauka i technologie

Śledzenie wędrówek bocianów za pomocą GPS – przygoda przyrodnika

Nieznane zwyczaje bociana w Afryce

Według dr Kaługi choć wiele wiadomo o zwyczajach bocianów w Polsce, to ich zachowanie w Afryce nadal zaskakuje. Przyrodnik wyjaśnia, że bociany zimujące w Afryce zachowują się inaczej niż te z Europy. Zamiast w porze wieczoru latać na polowanie, wybierają porę poranną. Wykazują też większą aktywność w ciągu dnia i nocy, wskazując, że niektóre rzeczy wciąż pozostają dla nas tajemnicami.

Jak możemy pomóc bocianom?

Aby pomóc ptakom w ich codziennym życiu, zaleca się:

  • Ochronę środowiska naturalnego
  • Tworzenie odpowiednich siedlisk i stanowisk lęgowych
  • Pilnowanie by nie zachwiać równowagi ekologicznej
  • Ochronę przed niebezpieczeństwami, takimi jak polowanie, nielegalne wycinanie drzew itp.

Cieszmy się więc, że bociany powracają do nas z zimowisk, bo to znak, że ich środowisko jest dla nich bezpieczne. Musimy jednak pamiętać o tym, by takie pozostało.

Bociany na wędrówkach

Polskie bociany wyruszyły już w daleką drogę. Badacze chcą poznać szlak ich wędrówek dzięki nadajnikom GPS umieszczonym na ich plecach. Ich wędrówki śledzone są w ramach projektu „Bociany w drodze” realizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Projekt ma na celu głównie poznanie tras, jakimi pokonują bociany wędrowne swoje drogi z zimowisk na wybrzeżu Morza Śródziemnego do Polski. Przy okazji chcemy dowiedzieć się, jakie są ich miejsca postoju, jaką trasą lecą i jak długo podróż trwa.

Do tego celu wykorzystywane są nadajniki GPS. Ich waga to około 5 gramów, wiec nie jest to dla ptaków uciążliwe. Takie nadajniki pozwalają prześledzić trasę, jaką pokonują bociany.

Aby zwiększyć szansę na odzyskanie nadajnika, został on zaopatrzony w szereg rozwiązań technicznych. Umożliwia on łatwe odnalezienie go przez satelitę. Gdy bocian nie będzie już go potrzebował, opuści go na ziemi i badacze będą mogli go odzyskać.

Główne cele projektu to:

  • określenie trasy wędrówki i czasu podróży bocianów,
  • poznanie miejsc postoju oraz stopnia migracji bocianów,
  • określenie wpływu czynników środowiskowych na wędrówki bocianów.

Badacze mają nadzieję, że dzięki projektowi „Bociany w drodze” uda im się lepiej zrozumieć wędrówki bocianów i wpływ zmieniającego się środowiska na ich zachowanie.

Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że po raz pierwszy udało się zaobserwować trasę, jaką pokonują bociany w czasie swoich wędrówek. Dzięki temu można lepiej zrozumieć ich zachowanie i wpływ środowiska na ich migrację. To wyjątkowa możliwość poznania bocianów i dzięki temu możemy lepiej je chronić.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM