Nauka i technologie

Odkrywając Tajemnice Wszechświata – Prof. Bulik o Niespodziewanych Odkryciach

Nawet po dekadach dokładnych pomiarów, okazuje się, że wiek Wszechświata pozostaje nadal tajemnicą. Dziwaczne wyglądające galaktyki, które wyglądają jakby były stworzone niedawno, oraz ogromne czarne dziury odkryte krótko po Wielkim Wybuchu, stanowią wyzwanie dla dotychczasowych pomiarów i hipotez o wieku Wszechświata – powiedział w rozmowie z PAP astronom prof. Tomasz Bulik.

Najnowsze badania z Uniwersytetu w Ottawie wskazują, że Wszechświat może być starszy, niż dotąd sądzono. Tezy kanadyjskich naukowców wyjaśniają, dlaczego Teleskop Jamesa Webba wykazał, że galaktyki, które powstały 300 mln lat po Wielkim Wybuchu, wyglądają jakby istniały miliardy lat. Prof. Bulik twierdzi jednak, że ich teoria stwarza więcej problemów, niż rozwiązuje.

„Istnieje poważny problem z tym, że we wczesnym Wszechświecie obserwujemy galaktyki wyglądające na bardzo stare. Aby to wyjaśnić, kanadyjscy naukowcy zaproponowali rozwiązanie, które – według mnie – oznacza przysłowiowe wpadnięcie z deszczu pod rynnę. Odkurzono starą teorię tzw. zmęczonego światła, według której fotony tracą energię w czasie swojej podróży przez przestrzeń. W efekcie przypomina to – powszechnie uznane – przesunięcie w kierunku podczerwieni (im dalsze obiekty, tym więcej czerwonej barwy zawiera ich światło), wynikające z rozszerzania się Wszechświata. Kiedyś teoria zmęczonego światła miała stanowić alternatywę dla wspomnianego przesunięcia. Teraz zaproponowano hybrydowy model, który ma łączyć oba mechanizmy. Niestety, pojawia się przy tym szereg problemów, które wymagają wyjaśnienia z pomocą obserwacji czy eksperymentów. Na samą teorię zmęczonego światła nałożone są też silne ograniczenia, a do tego jest tak naprawdę sprzeczna z zasadą zachowania energii” – wyjaśnia prof. Tomasz Bulik.

Wszechświat wciąż pozostaje pełen tajemnic. Wielu astronomów i fizyków zastanawia się, ile lat ma wszechświat oraz jakie są jego początki. Odkurzanie „teorii zmęczonego światła” może przybliżyć nas do odpowiedzi na te pytania.

Teoria zmęczonego światła wyjaśnia, że wszechświat jest o wiele starszy niż sądziliśmy dotychczas. Zgodnie z tą teorią, wszechświat powstał kilka miliardów lat temu, co oznacza, że ma więcej lat niż dotychczas sądzono.

Teoria zmęczonego światła wykorzystuje fakt, że światło wydzielane przez gwiazdy w ciągu miliardów lat trwania naszego wszechświata jest zmęczone. Oznacza to, że jest mniejsze, a w konsekwencji, wszechświat jest starszy niż sądziliśmy.

Badania naukowe wskazują, że wszechświat ma o wiele więcej lat, niż dotychczas sądziliśmy. Poprzez odkurzanie „teorii zmęczonego światła” możemy zbliżyć się do odpowiedzi na pytanie, ile lat ma wszechświat.


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM