Nauka i technologie

ChatGPT: Dlaczego nie najlepiej rozumie żarty, emocje i sarkazm?

Czy ChatGPT rozumie żarty, emocje i sarkazm?

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej postanowili przetestować, w jakim stopniu program ChatGPT rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję oraz rozpoznaje spam. Badacze poprosili program o wykonanie ponad 38 tys. zadań. Okazało się, że wyniki osiągnięte przez ChatGPT są gorsze niż te uzyskiwane przez wyspecjalizowane w tym programy, nie mówiąc już o ludziach.

Dr Jan Kocoń, jeden z autorów badania, powiedział: „Jak na program, który nie był trenowany specyficznie w tym zakresie, ChatGPT i tak wypadł całkiem nieźle”.

ChatGPT: komunikacja człowiek-komputer

Naukowcy twierdzą, że głównym celem opracowania ChatGPT było wykonanie kroku w stronę naturalnej interakcji człowiek-komputer w formie konwersacji. Obecnie jednak program jest stosowany do celów, które wymagają świetnego rozumienia języka oraz znajomości kontekstów, w których używany jest język. Czy program jest w stanie poradzić sobie w tych trudnych zadaniach?

Podsumowanie

  • ChatGPT został stworzony, aby zastąpić formularze, komendy i słowa kluczowe w komunikacji człowiek-komputer.
  • Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej postanowili przetestować, w jakim stopniu program ChatGPT rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję oraz rozpoznaje spam.
  • Wyniki testu okazały się gorsze niż w przypadku nowoczesnych programów wyspecjalizowanych w tym, a nawet gorsze niż w przypadku ludzi.
  • Program ChatGPT jest obecnie stosowany do celów, które wymagają świetnego rozumienia języka i znajomości kontekstów, w których używany jest język.

Źródło: pap-mediaroom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM