Biznes i finanse

Fundusze inwestycyjne wycofują się z rynku mieszkaniowego – oto skutki pandemii

Fundusze inwestycyjne nadal nie są bardzo popularne w Polsce, ponieważ stanowią mniej niż 1 promil mieszkań. Pomimo pierwotnych zapowiedzi wzrostu aktywności w tym sektorze do 2025 roku, efekt ten nie został osiągnięty. Nałożenie podatku od centrów handlowych i zakaz amortyzacji podatkowej mieszkań sprawiło, że fundusze takie jak Catella European Residential Investment Management i Robyg wycofały się z tego rynku. Jak wskazuje Konrad Płochocki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, przeszkody te powodują, że inwestowanie w tego typu produkty mieszkaniowe staje się coraz trudniejsze.

Dane JLL wskazują, że wolumen transakcji w sektorze PRS w 2022 r. był o ok. 44% niższy niż w 2021 r., co doskonale ilustruje spadek aktywności firm oferujących mieszkania na wynajem.

Sektor najmu instytucjonalnego wykracza poza tradycyjne rozumienie rynku konkurencyjnego, oferując tym samym szereg korzyści dla lokatorów. Chociaż stanowi on niewielki procent mieszkań w Polsce, lokatorzy mogą cieszyć się stabilnością i elastycznością w jednym. Stabilność najmu instytucjonalnego polega na tym, że wynajmujący nie muszą martwić się o nieoczekiwane wizyty właściciela, naprawy czy podwyżki czynszu. Elastyczność zaś oznacza możliwość wynegocjowania z firmą zmiany lokalu w razie zmiany miejsca pracy lub wyboru innego miasta i dzielnicy.

Niska aktywność w sektorze najmu instytucjonalnego nie jest wyłącznie skutkiem wysokich kosztów finansowania czy rosnących cen materiałów budowlanych. Ograniczenia wynikające z przepisów prawa mają tu również duży wpływ.

Polski Ład wprowadził zmiany w odpisach amortyzacyjnych dotyczących budynków i lokali mieszkalnych. Zmniejszenie możliwości odpisów amortyzacyjnych sprawia, że wydatki poniesione na nabycie nieruchomości mieszkalnych obecnie stanowią koszt uzyskania przychodu dopiero w momencie ich sprzedaży. Dzięki temu podatek od osób fizycznych oraz od osób prawnych został zmieniony i można go zapłacić dopiero wtedy, gdy nieruchomości zostaną zbyte.

Koszty poniesione na wybudowanie inwestycji w sektorze PRS mogą być aktywowane podatkowo przy użyciu odpisów amortyzacyjnych. Dzięki temu, do czasu ewentualnego zbycia całego projektu, wybudowane lokale mieszkaniowe uznawane są za środki trwałe.

W związku z tym, wprowadzono nowe opodatkowanie dla nieruchomości o wartości powyżej 10 mln zł, które są wynajmowane lub objęte podobnymi umowami. Oznacza to, że inwestorzy będą musieli zapłacić dodatkowy podatek od przychodów z budynków, który do tej pory dotyczył jedynie centrów handlowych.

Fundusze inwestycyjne, które w ostatnim czasie przybyły do Polski, zmieniły oblicze rynku nieruchomości. Dostarczyły one nowej energii do przedsiębiorczości, oferując inwestorom szeroką gamę możliwości. Jednakże, ze względu na dynamiczne zmiany systemu prawnego i ekonomicznego, te fundusze mogą szybko zniknąć, jeśli nie będzie odpowiedniego wsparcia ze strony rządowej i organizacji branżowych.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest najlepszym przykładem organizacji, która wspiera branżę deweloperską w Polsce i Unii Europejskiej. Od 2002 roku skutecznie reprezentuje interesy firm deweloperskich, tworząc dobre prawo, polepszając warunki inwestowania w nieruchomości, rozwijając pracowników i dbając o wizerunek branży. PZFD, zrzeszając około 300 firm deweloperskich, stanowi głos dla całego przekroju rynku. Ponadto, jako członek Build Europe, współpracuje z rządem i instytucjami unijnymi, aby zapewnić wszystkim zaangażowanym stronom bezpieczne inwestowanie w polskim rynku nieruchomości.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM