Biznes i finanse

Polska i Ukraina – wspólne odbudowanie po II wojnie światowej – debata ekspertów

Mijający rok od wybuchu wojny na Ukrainie stał się okazją do ożywionych debat na temat odpowiedzialności Polski za pomoc w odbudowie zniszczeń spowodowanych wojną. Instytut Ordo Iuris, w swojej debacie, zaproponował wizję wsparcia Ukrainy w tym zakresie.

W Centrum Prasowym Polskiej Agencji Prasowej spotkali się Tomasz Wróblewski – prezes Warsaw Enterprise Institute, Cezary Kaźmierczak – prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Mykhaylo Kyary, prezes Narodowego Forum „Transformacja Ukrainy” oraz Łukasz Bernaciński z zarządu Ordo Iuris, by porozmawiać o aktualnych wyzwaniach w biznesie i polityce.

„Polska ma szansę, jeżeli, oprócz 2-4 wielkich inwestycji, skoncentruje się na zdobywaniu kontraktów małych i średnich, bezpośrednio w regionach Ukrainy, gdzie będą tego typu decyzje podejmowane. Pozbycie się złudzeń i skupienie się na tym, co możemy realnie tam osiągnąć, jest podstawą, żeby odnieść tam sukces” – podkreślił Cezary Kaźmierczak.

„Dla Polski nie ma większej korzyści niż wolna, demokratyczna Ukraina. Jeżeli myślimy o rozwoju gospodarczym Polski w przyszłości, to jest to największa szansa – mieć na Wschodzie wolnorynkową, demokratyczną Ukrainę. Będzie to największe wsparcie dla polskich firm. Pytanie, czy będziemy w stanie to wykorzystać” – zaznaczył prezes Warsaw Enterprise Institute.

Debata „Rola Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy” odbyła się w ramach cyklu seminariów organizowanych przez Instytut Nauk Prawnych.

Instytut Nauk Prawnych postanowił zapoznać się z tematem roli Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy i w związku z tym opublikował monografię naukową „Rola Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy. Aspekty prawne”. Kliknij, aby przeczytać monografię.

Uczestnicy debaty omawiali kwestie, czy na Ukrainie pojawi się szansa dla polskich przedsiębiorstw, czy też odbudowę kraju zdominują inne kraje, takie jak USA czy Niemcy.

Tomasz Wróblewski zauważył, że przemiany wolnorynkowe na Ukrainie mogą stać się szansą dla Polski.

Mykhaylo Kyary natomiast zwrócił uwagę na to, że Ukraina może brać przykład z Polski w wprowadzaniu reform biznesowych.

Debata ta została zorganizowana jako część cyklu seminariów prowadzonych przez Instytut Nauk Prawnych.

Podsumowując, w debacie zostały omówione aspekty prawne roli Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy oraz sprawdzone, czy możliwe jest wykorzystanie polskich doświadczeń w tym zakresie.

Uczestnicy dyskusji przedstawili również swoje poglądy dotyczące wykorzystania możliwości wolnego rynku i polskich rozwiązań biznesowych na Ukrainie.

Ostatecznie debata pozwoliła zebrać szerokie spektrum opinii na temat roli Polski w procesie powojennej odbudowy Ukrainy.

„Polska może być dla Ukrainy przykładem transformacji gospodarczej. Chcielibyśmy wprowadzić na Ukrainie Konstytucję Biznesu – wzorowaną na polskiej. Planujemy też przygotowanie projektu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorców. Liczymy na wypracowanie nowego modelu biznesu na Ukrainie” – powiedział prezes Narodowego Forum „Transformacja Ukrainy”.

Udział Polski i polskich przedsiębiorców w odbudowie Ukrainy może przyczynić się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności firm, a także do redukcji bezrobocia. Ordo Iuris w swojej publikacji wskazuje, że wykorzystanie pomocy wiązanej zapewni znaczny zwrot z inwestycji – większość środków z udzielonych Ukrainie kredytów, będzie musiała zostać wydatkowana na pochodzące z Polski towary i usługi.

Instytut przeprowadził również badanie dotyczące historii wsparcia ekonomicznego w restrukturyzacji państw po wojnie. Przedstawiono w raporcie międzynarodowe instrumenty wspierania finansowego, przepisy polskiego prawa dotyczące przekazywania środków za granicę oraz prawne i ekonomiczne warunki współpracy polskich firm w odbudowie Ukrainy. Autorzy publikacji omówili także wymagania, jakie stawiane są Ukrainie w jej integracji z Unią Europejską, oraz potencjalną rolę Polski w tej kwestii.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM