Biznes i finanse

Gotówka – prawo obywatela, a nie przywilej państwa

28 marca w Warszawskim Hotelu Marriott odbędzie się konferencja, podczas której zostaną omówione korzyści związane z obrotem gotówkowym i pozostawieniem złotówki jako waluty narodowej. Uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z zagadnieniem bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie jest organizowane przez Narodowy Bank Polski we współpracy z instytucjami centralnymi, przedsiębiorcami oraz środowiskiem akademickim.

Konferencja jest współorganizowana z Narodowym Bankiem Polskim w ramach inicjatywy edukacyjnej. Znakomitymi patronami są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Partnerstwo w wydarzeniu zapewnia PKO Bank Polski.

Podczas Forum Suwerenności Monetarnej dyskusja dotyczyć będzie zalet i wad przyjęcia lub rezygnacji ze złotówki na rzecz waluty Unii Europejskiej. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przedstawią w jaki sposób zabezpieczyć teleinformatyczną infrastrukturę finansową państwa. Odniesienia do wojny na Ukrainie w kontekście funkcjonowania tamtejszego społeczeństwa pokażą, jak ważne jest posiadanie opcji płatności gotówkowych w sytuacjach braku dostępu do prądu lub uszkodzenia urządzeń łączności.

Trzy główne panele wydarzenia skupią się na omówieniu znaczących zmian w obrocie gospodarczym. Pierwszy skoncentruje się na korzyściach płynących z przyjęcia gotówki jako stabilnej waluty. Drugi przyjrzy się dylematowi wyboru między euro i własną walutą narodową, a także jej znaczeniu dla suwerenności. Trzeci zaś zajmie się bezpieczeństwem monetarnym kraju, bazując na doświadczeniach Ukrainy.

Choć wciąż wiele osób uważa, że obrót bezgotówkowy i bezalternatywność dla przyjęcia euro są czymś oczywistym, forum, którego organizatorami są Polskie Towarzystwo Gospodarcze (PTG), jest idealnym miejscem, by przełamać te jednostronne narracje. W oficjalnym stanowisku PTG czytamy, że gotówka jest powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym, a dzięki pandemii i konfliktowi na Ukrainie obserwujemy, jak wpływa ona na bezpieczeństwo państwa i jego stabilność. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób woli w dalszym ciągu korzystać z gotówki.

PTG zwraca uwagę na wielogłos wśród władz i przedstawicieli instytucji państwa, dotyczący wsparcia dla obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej. Wśród społeczeństwa powstaje debata na temat wyboru między pieniądzem papierowym a bezpieczeństwem finansowym. PTG podkreśla, że obrót gotówkowy nie tylko gwarantuje niezależność od systemów informatycznych i bankowych, ale również pozwala na autonomię w wymiarze osobistym.

Polskie Towarzystwo Gospodarcze działa od 2016 roku, aby uwolnić potencjał biznesowy i patriotyzm gospodarczy kraju. Poprzez tworzenie wspólnoty oraz prowadzenie odpowiedzialnego biznesu w oparciu o wartości, PTG chroni i reprezentuje interesy swoich członków względem związków zawodowych, organów władzy, administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego. Oprócz tego, organizacja promuje osobisty i zawodowy sukces członków.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konferencji Forum Suwerenności Monetarnej 28 marca w sali balowej Hotelu Marriott w Warszawie. Rozpoczynamy o godzinie 10:00, a szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są pod adresem https://fsm.iptg.pl. Do zobaczenia!


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM