Polityka i społeczeństwo

Gwarantujemy bezpieczeństwo danych obywateli: cyfryzacja KPRM

Cyfryzacja KPRM wprowadza szeroki program usprawnienia usług publicznych dla obywateli. Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które ma powstać w Polsce, będzie służyć zarówno do zapewnienia ciągłości usług publicznych, jak i do ochrony danych przed cyberatakami. Dzięki inwestycji w wysokości prawie 1 mld zł obywatele będą mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do usług publicznych, a ich prywatność będzie chroniona.

W ramach programu cyfryzacji KPRM przeprowadzane są szereg działań mających na celu ułatwienie korzystania z usług publicznych. Jednym z nich jest powstanie Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. To inwestycja przyczyni się nie tylko do zapewnienia ciągłości usług publicznych, ale także do zabezpieczenia danych przed cyberatakami. Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, zapewnia, że ta inwestycja będzie warta blisko 1 mld zł.

Docelowo trzy nowoczesne centra przetwarzania mają zapewnić ciągłość i bezpieczeństwo zasobów administracji publicznej. Minister Cieszyński podkreśla, że inwestycja ta jest szczególnie ważna ze względu na konieczność zabezpieczenia danych, takich jak np. dane medyczne. Dzięki tym centrom, administracja publiczna będzie w stanie zapewnić wysoką jakość usług cyfrowych, które zapewnią bezpieczeństwo i wydajność przetwarzania danych.

Ustawa umożliwi szybkie wcielenie nowych przepisów w życie. Pełnomocnik rządu wyjaśnia, że przygotowanie jej było konieczne do wprowadzenia specjalnych postępowań przetargowych. Nowoczesne technologie zapewnią również ochronę środowiska. Centra będą zasilane z OZE (odnawialnych Źródeł Energii), wykorzystując technologię wodorową, a komunikacja między nimi będzie odbywać się za pośrednictwem łączy światłowodowych. Te nowe budynki stanowić będą część infrastruktury krytycznej, co wyraźnie podniesie poziom bezpieczeństwa przetwarzania, przechowywania i przesyłania danych.

Ministerstwo Finansów, aby wspierać edukację ekonomiczną obywateli, wraz z Centrum Informacji Emerytalnej przygotowało szereg materiałów edukacyjnych. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu rynku inwestycji emerytalnych, a także wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Oprócz tego przygotowane zostaną warsztaty dotyczące zarządzania budżetem domowym oraz inwestycji.

Wszystkie informacje publikowane przez PAP SA pochodzą bezpośrednio od nadawcy, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Za treść komunikatów odpowiada nadawca, zgodnie z art. 42 ust.2 ustawy o prawie prasowym. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM