Nauka i technologie

Pininfarina współtworzy elektryczne marzenia polskiej marki Izera

21 marca 2023 r. Firma ElectroMobility Poland (EMP), właściciel marki Izera, ogłosiła współpracę z włoskim studiem designerskim, Pininfarina, które zaprojektuje wersje produkcyjne trzech modeli izerskich samochodów elektrycznych: SUV-a, hatchbacka i kombi. Design aut będzie współtworzony przez Tadeusza Jeleca oraz Mariusza Bekasa z ramienia EMP.

Polska precyzja i piękno są wyjątkowymi atutami, które wpływają na współpracę z Włochami. Izera jest idealnym przykładem tego, jak długo trwały samochody mogą być produkowane, używane i cieszyć się zainteresowaniem. Według słów Silvio Pietro Angori, CEO i dyrektor zarządzający Pininfariny, „piękno jest uniwersalnym atrybutem, który nigdy nie traci na znaczeniu”.

Łukasz Maliczenko, dyrektor ds. rozwoju technicznego produktu EMP, podkreśla nadzwyczajny charakter współpracy Electromobility z Pininfariną Izera. „To będzie wyjątkowy produkt, który przyciągnie wielu klientów – zapewnia Maliczenko – oryginalny i piękny samochód, w którym każdy zakocha się od pierwszego wejrzenia”.

Łukasz Maliczenko wyjaśnia, że projektowanie samochodu wymaga współdziałania wielu wyspecjalizowanych grup: od artystów i inżynierów po zaopatrzenie i produkcję. Każda z nich ma za zadanie zadbać, by finalny produkt zarówno prezentował się estetycznie, jak i miał właściwe funkcje, których realizacja nie przekroczy określonych limitów finansowych.

Pininfarina, położona w Turynie, pracuje nad projektami samochodowymi od 93 lat i w tym okresie stworzyła wiele słynnych modeli, takich jak Cisitalia, Alfa Romeo Giulietta Spider czy Ferrari Berlinetta Boxer. Poza tym, będąc w strategicznej współpracy z ElectroMobility Poland, Pininfarina ma doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych oraz współpracy z startupami.

Silvio Pietro Angori wyjaśnia, że jako pierwsi zaprojektowaliśmy samochód elektryczny w 1977 roku, i od tamtej pory zgromadziliśmy ogromne doświadczenie, które chcielibyśmy podzielić się z EMP. Jest to naprawdę imponujące, biorąc pod uwagę, jak dawno to było!

„Pininfarina to marka, której tradycja i doświadczenie w projektowaniu samochodów jest nieocenione. Dzięki jej wpływowi, możemy bezpiecznie rozwijać nasz własny zespół, wiedząc, że ostateczny design Izery będzie na najwyższym poziomie – mówi Łukasz Maliczenko. Jest to więc ważne dla zespołu z Polski.”

Pininfarina współpracuje z Izera, aby wprowadzić na rynek nową markę samochodów, zapewniając kompleksowy projekt. To ekscytująca szansa dla obu stron, aby wspólnie osiągnąć sukces.

EMP i Geely ogłosili partnerstwo technologiczne w listopadzie 2022 r., które pozwoli na wykorzystanie platformy SEA przez EMP do budowy swoich samochodów. Platforma SEA jest własnością chińskiej firmy Geely, która wykorzystuje ją do produkcji samochodów marki Volvo.

EMP i włoski wykonawca współpracują, aby projektować stylistykę nadwozia, wnętrza i HMI trzech modeli aut marki Izera: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM