Biznes i finanse

Skuteczne wykrywanie skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie – system monitoringu

Za miesiąc, 24-26 kwietnia, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC). Podczas trzech dni wydarzenia, będzie można wysłuchać 168 debat na tematy dotyczące świata, Europy i Polski. Uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia uznanych autorytetów, ekspertów, komisarzy unijnych, decyzyjnych polityków, menedżerów dużych firm, przedsiębiorców, naukowców, ludzi mediów, a także uczestniczyć w galach finałowych konkursów i Europejskim Forum Młodych Liderów.

Ministerstwo Infrastruktury z dumą ogłosiło 24 marca 2023 r. przekazanie pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, która miała miejsce na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie. Ten ważny projekt został współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.

Służba SAR stale doskonali swoje procedury w zakresie ratowania życia na morzu oraz ochrony środowiska morskiego. W tym celu uruchomiono pilotażowy system wykrywania skażeń środowiska morskiego, by wzmocnić zdolności ratowników morskich w reagowaniu na incydenty związane z zanieczyszczeniem wód Morza Bałtyckiego. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski wyraził nadzieję, że ta innowacja przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na morzu.

Aby przygotować system, zakupiono:

• 12 przenośnych analizatorów oleju w wodzie, wyposażonych w walizki transportowe i akcesoria do mierzenia stężenia lekkich olejów,

• 12 przenośnych detektorów wielogazowych MultiRAE Lite wyposażonych w czujniki pozwalające wykrywać lotne związki organiczne, amoniak, tlenek węgla, chlor i gazy palne (w tym metan).

Aby zapewnić skuteczną detekcję gazów w czasie rzeczywistym, zaproponowano zakup: 5 modemów radiowych RAELink 3, 4 modemy radiowe RAELink Mesh, moduł do kalibracji czujników gazowych Auto RAE2 oraz 12 komputerów przenośnych.

Aby umożliwić łatwy dostęp i analizę danych, do systemu dodano również urządzenia do odczytu, eksportu, magazynowania i archiwizowania danych zebranych przez czujniki.

Aby zapewnić skuteczne funkcjonowanie systemu, opracowano specjalne procedury wykrywania skażeń wody, skażeń powietrza oraz przekazywania danych do Morskich Służb Ratowniczych krajów nadbałtyckich, administracji morskiej, PSP i Marynarki Wojennej.

System wykorzystuje nowoczesne technologie, aby zapewnić skuteczne monitorowanie, wykrywanie i alarmowanie w przypadku wystąpienia skażenia powietrza lub wody.

System jest zaprojektowany, aby sprostać wymaganiom bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zabezpieczenia przed zagrożeniami dla mieszkańców i zasobów.

System jest w stanie wykrywać nawet najmniejsze skażenia i złożone mieszanki gazów, dzięki czemu można w porę zareagować na występujące zagrożenia.

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa realizowała projekt w latach 2020-2023, którego całkowita wartość wyniosła 1,5 mln zł. 846 tys. zł z tej kwoty pochodziło z Unii Europejskiej w formie wsparcia ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego.

PAP SA publikuje komunikaty w formie dostarczonej przez nadawcę, bez dokonywania jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu, zgodnie z art. 42 ust. 2 Ustawy o Prawie Prasowym.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM