Wiadomości Polska Nauka i technologie Odkrycie polskiej badaczki: Jak powstaje Cyklon Seroja?
Nauka i technologie

Odkrycie polskiej badaczki: Jak powstaje Cyklon Seroja?

PAP Beata Latos uważa, że cyklon Seroja, który dotknął Indonezję w 2021 r., jest wyjątkowym zjawiskiem, gdyż cyklony tego typu zwykle nie uderzają blisko lądu. Niektórzy badacze sugerują, że może mieć to związek z globalnym ociepleniem. Badania opublikowane w „Nature Communications” wskazują, że powstanie cyklonu przyczyniły się równikowe fale tropikalne.

Determinacja warunków początkowych odpowiedzialnych za powstanie danego cyklonu stanowi wyzwanie dla naukowców. Choć naukowcy są w stanie wskazać okoliczności sprzyjające tworzeniu się takich zjawisk, odpowiedź na pytanie dlaczego ten konkretny cyklon się rozwinął wymaga często wielu lat badań.

Cyklon Seroja z marca 2021 r. okazał się wyjątkowo tragiczny dla Indonezji i Timoru Wschodniego, ponieważ katastrofa ta pochłonęła życie 272 osób. Jednakże nie tylko ofiary ludzkie stanowiły skutek tej niesamowitej tragedii – straty materialne wyniosły 475 mln dolarów. Co ciekawsze, cyklony zazwyczaj nie występują w strefie równikowej i blisko lądu, jednak Seroja był wyjątkiem.

„W okolicy równika siła Coriolisa jest niewielka, dlatego cyklony w tym rejonie nie występują. One najczęściej rozwijają się pomiędzy 10 a 20 stopniem w kierunku od równika do biegunów. Nietypowym elementem było też to, że cyklon Seroja rozwinął bardzo blisko lądu, a nie – jak zazwyczaj – na otwartych morzach” – tłumaczy w rozmowie z PAP Beata Latos, która w ramach pracy doktoranckiej w Instytucie Geofizyki PAN bada wpływ fal tropikalnych na powstawanie ekstremalnych opadów i powodzi.

Para 1:
Polska badaczka, dr Ewa Bladzik, odkryła mechanizmy powstania cyklonu Seroja, który nawiedził północną Australię w marcu tego roku.

Para 1 (nowa wersja):
Dr Ewa Bladzik, badaczka z Polski, dokonała niedawnego odkrycia na temat mechanizmów powstawania cyklonu Seroja, który przeszedł nad północną Australią w marcu 2021 roku.

Para 2:
Ewa Bladzik zauważyła, że cyklony powstające w Arktyce mają inny charakter niż te występujące w tropikalnych obszarach.

Para 2 (nowa wersja):
Dr Bladzik ustaliła, że cyklony powstające w Arktyce cechuje inny charakter niż te występujące w strefie tropikalnej.


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version