Minister Grzegorz Puda wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Bukareszcie. Spotkał się tam z ministrem inwestycji i projektów europejskich Ioanaem Marcelem Bolosem oraz ministrem rozwoju, administracji i robót publicznych Attilą Zsoltanem Cseke. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy premierów RP Mateusza Morawieckiego i Rumunii Nicolae Ionela Ciucy.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje, że Minister Grzegorz Puda dyskutował podczas spotkania nad najważniejszymi tematami istotnymi z punktu widzenia obu państw, w szczególności w zakresie współpracy transgranicznej, współpracy gospodarczej oraz wsparcia dla przedsiębiorców.
Polska i Rumunia są bliskimi sojusznikami, którzy współpracują ze sobą od wielu lat. Konsultacje polsko-rumuńskie są skutecznym narzędziem do zacieśniania relacji i wzmacniania ich współpracy. W szczególnym momencie, kiedy wojna w Ukrainie sprawia, że Europa Środkowo-Wschodnia staje się kluczowym graczem w polityce europejskiej, współpraca między Polską a Rumunią może być korzystna dla obu krajów. Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podkreślił, że jako ministrowie odpowiedzialni za fundusze europejskie i rozwój regionalny mają wiele wspólnych tematów do omówienia, w tym m.in. wdrażanie polityki spójności, współpracę makroregionalną na rzecz rozwoju Karpat, politykę miejską oraz wspieranie dostępności.
Podczas spotkania omówiono także jak polityka spójności i budżet unijny na lata 2021-2027 wpłynie na polską i rumuńską gospodarkę. Szef MFiPR zaznaczył, że Polska otrzyma w tej perspektywie finansowej ponad 76 mld EUR z funduszy polityki spójności. Środki te będą stymulować innowacyjność, cyfryzację oraz modernizację energetyczną, a także pomogą w łagodzeniu skutków wojny na Ukrainie.
Również Rumunia będzie korzystać z przyznanych środków unijnych. Te będą stanowić ważny element rozwoju gospodarczego kraju, jak również umożliwią inwestycje w infrastrukturę, badania i rozwój, a także wzmocnią konkurencyjność przedsiębiorstw w Europie.
Minister Grzegorz Puda podkreślił konieczność włączenia Rumunii w wspólny projekt Strategii Makroregionalnej dla Karpat, zaproponowanej przez Polskę, jako szansę na wykorzystanie potencjału regionów karpackich.
Taka współpraca ma znaczenie nie tylko dla umocnienia zewnętrznych granic UE, ale także dla silnego włączenia Ukrainy i jej regionów w proces integracji z partnerami europejskimi.
Spotkanie stanowiło także doskonałą okazję do dyskusji na temat dobrych praktyk i innowacyjnych działań w celu zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, finansowanych ze środków europejskich, oraz promowania polityki miejskiej na rzecz rozwoju odpornych, inkluzywnych i zielonych miast, a także wzmocnienia spójności terytorialnej i ograniczenia terytorialnych nierówności w Polsce oraz Rumunii.
Ministrowie wyrazili wspólne stanowisko, że pomoc Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności jest konieczna.
Polsko-Rumuńskie Konsultacje Międzyrządowe są jednym z najważniejszych elementów współpracy między naszymi krajami i są częścią Planu Działań dla Polsko-Rumuńskiego Partnerstwa Strategicznego. Ostatnie spotkanie odbyło się w Warszawie w marcu 2022 r.
Konsultacje są istotnym elementem Partnerstwa Strategicznego między Polską a Rumunią, wprowadzonego w życie 7 października 2009 r. Współpraca pomiędzy oboma państwami obecnie rozwija się w ramach realizacji Planu Działania na lata 2022-2026.
W konsultacjach udział wzięli także przedstawiciele wielu ministerstw, w tym tych odpowiedzialnych za sprawy zagraniczne, kulturę, obronę narodową, infrastrukturę, sprawy wewnętrzne i administrację, rodzinę i politykę społeczną, sport i turystykę, rozwój i technologię, rolnictwo i rozwój wsi, klimat i środowisko, aktywa państwowe oraz edukację i naukę.
PAP SA informuje, że wszystkie komunikaty publikowane w serwisie nie są w żaden sposób zmieniane przez PAP. Nadawca zawsze ponosi odpowiedzialność za treść przekazu, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.
Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl