Biznes i finanse

w samochodach „Bezpieczne drogi dzięki blokadom alkoholowym – jak Polacy reagują na ten pomysł?

Mimo wprowadzenia surowych kar, liczba kierowców, którzy prowadzą w stanie nietrzeźwości, wciąż jest zatrważająca. W lutym zaledwie policja zatrzymała blisko 6 tys. nietrzeźwych kierujących. Co więcej, aż 48% Polaków uważa, że skutecznym sposobem prewencji jest wprowadzenie blokad alkoholowych. Na czym polega to rozwiązanie i w jakich sytuacjach należy je stosować? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielają eksperci serwisu autobaza.pl.

Stosując technologię blokady alkoholowej, samochody wyposażone są w moduł centralny i sensor, które umożliwiają kontrolę stanu trzeźwości kierującego. Po wykryciu alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 0,1 mg na 1 dm³, silnik pojazdu nie będzie można uruchomić. Proces uruchamiania pojazdu w takim wypadku wymaga wykonania jednego prostego działania – wdychania powietrza do ustnika. To upewni, że kierowca jest w dobrym stanie, aby bezpiecznie prowadzić pojazd.

Blokady alkoholowe są najczęściej stosowane wobec kierowców, którzy nieumyślnie dopuścili się przestępstwa jazdy po pijanemu. Zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową można zastosować wobec kierowców, którzy zostali skazani za umyślne popełnienie przestępstwa jazdy po pijanemu lub zagrożonej karą grzywny za jazdę po pijanemu. W takim przypadku sąd może zastosować zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Blokada alkoholowa jest również wymagana w przypadku skazania kierowcy za poważne przestępstwo z udziałem alkoholu.

Polacy są zgodni, kiedy chodzi o kwestię bezpieczeństwa na drogach. Badanie wykazało, że aż 75% z nich popiera wprowadzenie blokad alkoholowych w samochodzie. Wśród osób, które zadeklarowały swój stosunek do tego typu rozwiązań, aż 67% jest za ich wprowadzeniem. Tylko 11% ankietowanych wykazało się brakiem jasnego stanowiska w tej sprawie.

„Blokady alkoholowe mają za zadanie nie tylko złagodzić karę dla przestępców drogowych. One przede wszystkim mają chronić innych uczestników ruchu. Alkolocki pozwalają na wyłączenie z ruchu drogowego osób, które nie powinny w nim uczestniczyć i stwarzają zagrożenie. Oczywiście nie wyeliminują problemu zupełnie – do tego nasze społeczeństwo musi niestety jeszcze dojrzeć. Potrzebna jest skuteczniejsza prewencja i edukacja antyalkoholowa już najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Mogą natomiast w znaczny sposób ograniczyć liczbę kierowców potencjalnie stwarzających sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu” – komentuje Natalia Sokołowska, ekspert serwisu autobaza.pl.

Pierwszym krokiem w celu uświadomienia kierowcom i pasażerom o zagrożeniach i skutkach jazdy w stanie nietrzeźwości jest wprowadzenie szeroko zakrojonych programów edukacji na poziomie szkolnym i społecznym w całej UE. Programy takie mają na celu edukację na temat zagrożeń związanych z jazdą w stanie nietrzeźwości oraz zachęcenie kierowców do stosowania się do przepisów drogowych.

UE wprowadziła wiele programów edukacyjnych, aby zapewnić bezpieczną i odpowiedzialną jazdę. Wśród nich są programy edukacji społecznej, kampanie medialne i programy badań. ETSC wzywa rządy, aby wzmocniły swoje wysiłki w celu podniesienia świadomości na temat zagrożeń związanych z nietrzeźwością za kierownicą, szczególnie wśród młodych kierowców.

Unia Europejska stawia na edukację i zmianę postawy społecznej w zakresie nietrzeźwości za kierownicą. Poprzez szerokie programy edukacyjne UE chce wyeliminować ryzyko wypadków spowodowanych przez kierowców po spożyciu alkoholu. Wszystkie działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach UE.

Aby zapobiec wypadkom spowodowanym przez kierowców będących pod wpływem alkoholu, firma Autoiso Sp. z o.o. wprowadziła nową technologię blokady alkoholowej, która wyłącza silnik pojazdu, jeśli poziom alkoholu we krwi kierowcy przekracza dopuszczalny limit. Jest to skuteczne narzędzie zarządzania ryzykiem i jest coraz popularniejsze wśród europejskich kierowców.

Dzięki wdrożeniu blokad alkoholowych, a także poprzez programy edukacyjne i kampanie medialne UE, Unia Europejska wychodzi naprzeciw zagrożeniom związanym z jazdą w stanie nietrzeźwości. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach i ochronę wszystkich uczestników ruchu drogowego.

ETSC także stworzyło krótkometrażowy dokument, w którym dwóch uczestników belgijskiego programu rehabilitacji alkoholowej opowiada o tym, jak instalacja blokady alkoholowej wpłynęła na ich postrzeganie alkoholu i pomogła im w unikaniu jazdy w stanie nietrzeźwości. Najważniejszym odkryciem płynącym z opowieści, przedstawionych w filmie, jest to, że instalacja blokady alkoholowej może wpłynąć na kierowców w sposób, w jaki kara finansowa nie jest w stanie. Oprócz ochrony przed popełnieniem przestępstwa, blokada alkoholowa wpływa pozytywnie na inne aspekty – pomaga kierowcom być bardziej świadomymi uczestnikami ruchu drogowego i zachęca ich do odpowiedzialnego zachowania społecznego.

Autoiso Sp. z o.o. jest właścicielem serwisu autobaza.pl, który zapewnia dostęp do raportów historii pojazdu. Od 20 lat dbamy o to, aby wszelkie udostępniane informacje były wiarygodne i kompletne. Agregujemy je z wielu uznanych źródeł, w tym z takich jak holenderska fundacja Nationale Auto Pas (NAP) oraz certyfikowany dostęp do Krajowego Systemu Informacji o tytułach pojazdów silnikowych w USA (NMVTIS). Dzięki autobaza.pl możesz mieć pewność, że wybierasz bezpieczny i sprawdzony pojazd.

Autobaza.pl jest obecnie liderem na rynku europejskim, oferując najszerszą bazę danych VIN i historię pojazdów. Nasze starania wpływają na jakość pojazdów dostępnych na rynku wtórnym, dzięki czemu klienci mogą mieć pewność, że kupują bezpieczny i sprawdzony produkt.


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM