Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Otwieramy nową fazę w deregulacji prawa budowlanego: Możliwość Budowy Domów bez Formalności powyżej 70 metrów kwadratowych
Polityka i społeczeństwo

Otwieramy nową fazę w deregulacji prawa budowlanego: Możliwość Budowy Domów bez Formalności powyżej 70 metrów kwadratowych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:

Rada Ministrów zatwierdziła dzisiaj projekt ustawy, która zmienia Ustawę Prawo budowlane oraz niektóre inne ustawy. Budowa jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni zabudowy powyżej i poniżej 70 m2, będzie możliwa na podstawie tej samej procedury – jedynie na podstawie zgłoszenia.

Zapewnia to równe prawa wszystkim inwestorom, którzy chcą postawić swój dom.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wychodzi naprzeciw potrzebom Polaków, umożliwiając budowę domów bez pozwolenia na budowę przy budownictwie jednorodzinnym na własne cele mieszkaniowe. Ułatwienia w procesie inwestycyjno-budowlanym pozwalają na szybkie i cyfryzowane spełnianie marzeń o własnym domu, w szczególności dla młodych ludzi i rodzin.

Dzięki zmianom zainicjowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii mają szansę skorzystać nie tylko młode rodziny, ale także większe rodziny, które potrzebują większej przestrzeni życiowej.

Minister Waldemar Buda już teraz podkreśla, że procedura budowy domów bez pozwolenia na budowę jest kolejnym etapem upraszczania i cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, dając Polakom możliwość szybkiego i bezproblemowego załatwienia formalności.

Od 3 stycznia 2022 r. wszyscy posiadacze działek budowlanych będą mogli – w uproszczonej procedurze – wybudować na nich dom o powierzchni do 70 mkw. Aby ułatwić ich wybór, na stronie https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane dostępnych jest aż 73 darmowych projektów domów (po obrysie) o powierzchni do 70 mkw.

Nowe zmiany w prawie pozwolą na swobodne budowanie budynków jednorodzinnych do dwóch kondygnacji o powierzchni powyżej 70 m2. Cieszy to wszystkich, którzy wybudują domy dla siebie, bowiem proces będzie przebiegał zdecydowanie szybciej i sprawniej.

Gdy nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wnioskodawca może uzyskać dokument o warunkach zabudowy z odpowiedniego organu gminy lub miasta w ciągu 21 dni od złożenia wniosku.

Budowę można rozpocząć po otrzymaniu od organu administracyjnego dokumentów dotyczących budowy oraz zawiadomieniu powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia prac.

Zgodnie z ustawą, jeśli powierzchnia domu przekracza 70 mkw., inwestor będzie musiał ustanowić kierownika budowy i prowadzić dziennik budowy.

Cyfryzacja procesu budowlanego będzie jeszcze bardziej zaawansowana. Inwestorzy będą mieć możliwość dostarczania i przedstawiania wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej. Administracja architektoniczno-budowlana będzie miała mniejszą ilość papierowej dokumentacji, co wpłynie na wygodny i łatwy dostęp do nich.

Ustawa wprowadzi także przepisy dotyczące archiwizacji dokumentów oraz procedur bezpieczeństwa informacji, aby zminimalizować ryzyko utraty ważnych danych.

„Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych technologii informacyjnych środowisko naturalne, a także informatyzacja, będą miały realny, pozytywny wpływ. Inwestorzy i organy administracji publicznej będą mogły znacznie ograniczyć ilość przygotowywanej i przechowywanej dokumentacji papierowej, co z pewnością przyniesie korzyści wszystkim zainteresowanym stronom” – powiedział minister Waldemar Buda.

Aby ułatwić i usprawnić proces budowlany, projekt ustawy zakłada również wprowadzenie nowych zmian w prawie budowlanym.

Jedną z nich jest szerszy zakres obiektów oraz robót budowlanych, które zostaną zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także zgłoszenia problemu przydomowych schronów i ukryć doraźnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 35 m2.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie nowego systemu dokumentacji budowlanej, który znacząco skróci czas realizacji inwestycji oraz zapewni lepszą jakość kontroli i nadzoru nad budowanymi obiektami.

Ustawa Prawo budowlane została uzupełniona przepisem, który zezwala na wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia technicznych wytycznych, jakie powinny spełnić przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m2, wraz z umiejscowieniem tych obiektów.

Aby udoskonalić procedurę oddawania do użytkowania obiektów budowlanych, należy przywrócić rzeczoznawstwo budowlane jako samodzielną funkcję techniczną w budownictwie.

Skutecznym sposobem ułatwienia postępowań administracyjnych w budownictwie jest wprowadzenie jednego systemu teleinformatycznego, w tym utworzenie Bazy Projektów Budowlanych dla całego kraju.

By zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa związany z przetwarzaniem danych, należy skorzystać z usług serwisu PAP, który publikuje komunikaty bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści.

Ustawa prawo prasowe przewiduje odpowiedzialność nadawcy za treść komunikatu. Oznacza to, że to nadawca ponosi odpowiedzialność za to, co zostało przekazane.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version