Wiadomości Polska Biznes i finanse Innowacja w dziedzictwie Paolo Pininfarina: przygoda z projektowaniem legendarnego stylu
Biznes i finanse

Innowacja w dziedzictwie Paolo Pininfarina: przygoda z projektowaniem legendarnego stylu

Pininfarina, włoska firma projektowa, która ma za sobą prawie stulecie tworzenia innowacyjnych dzieł sztuki, połączyła siły z polskimi projektantami, aby wyprodukować wersję produkcyjną lokalnego samochodu elektrycznego – Izery.

Pininfarina została założona w 1930 roku, dając początek 93-letniej tradycji. Obecnie firmą kieruje wnuk założyciela Battisty Pininfarina – Paolo. Za jej pracą stoją niezliczone kreacje samochodów dla takich marek jak m.in. Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Rover, Peugeot, Honda, Volvo, Cadillac czy Bentley. Dotychczas zaprojektowano ponad 1200 pojazdów.

„Przede wszystkim cenimy innowacyjność, ale także zmysłowość w projektowaniu. Oznacza to, że nie chcemy tworzyć dekoracyjnego designu. Ma być on czysty i zmysłowy, a to rodzaj elegancji najtrudniejszy do wyrażenia w projekcie. Design Pininfariny musi być elegancki” – mówi Paolo Pininfarina.
 
Ze strony polskiego producenta nad projektem samochodów Izera czuwa Tadeusz Jelec, polski projektant pracujący wcześniej m.in. dla Jaguara. „Jako bardzo młodego człowieka zafascynowała mnie historia tej firmy i sposób, w jaki uwzględnia ona swoją filozofię projektową. To, jak o filozofii działania studia stylistycznego opowiada Paolo Pininfarina, w zupełności przekłada się na filozofię naszej marki, opierającą się na prostocie i czystości linii, form, kształtu” – wyjaśnia Tadeusz Jelec. 

Legendarna włoska firma designerska Pininfarina, założona 93 lata temu, pozostaje kreatorem wizji najlepszego włoskiego designu, za co została wyróżniona w 1960 roku wystawą w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Przedsiębiorstwo ma na koncie projekty takich marek jak Maserati, Lancia, Alfa Romeo, Rover, Peugeot, Honda, Volvo, Cadillac czy Bentley. 

Teraz Pininfarina wspólnie z polskimi projektantami zaprojektuje produkcyjn

Jednym z najsłynniejszych projektów firmy Pininfarina jest, zaprezentowana w 1947 r., CISITALIA. „To arcydzieło mojego dziadka, arcydzieło Pininfariny, ale też kamień milowy włoskiego designu. Konstrukcja CISITALII jest jak wizja projektu przyszłości, projektu lat 60. (…) Ogólnie rzecz biorąc, architektura i proporcje tego samochodu w czasach w których on powstawał były absolutnie innowacyjne i futurystyczne” – mówi Paolo Pininfarina. 

Samochód Pininfarina stał się jednym z najbardziej uznanych dzieł sztuki, zgłaszanym do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku w 1960 roku. Jego wyjątkowy styl i innowacyjne myślenie przyciągnęły uwagę wielu znamienitych osób.

Kolejne pokolenia rodziny Pininfarina pozostawiły po sobie niezapomniany dorobek twórczy, który kontynuuje tradycję wyjątkowego włoskiego designu. Każdy projekt wykonany przez tę rodzinę jest prawdziwym dziełem sztuki, które wnosi nową jakość w świat motoryzacji.

„Chcemy to kontynuować. Jesteśmy bardzo zdeterminowani. Jak powiedziałem wcześniej, najpierw innowacja, a potem muzeum jako konsekwencja. To opowieść o ciągłych innowacjach” – podkreśla Paolo Poninfarina, który oprowadzał Tadeusza Jelca po muzeum znajdującym się w siedzibie firmy.  

Pininfarina, diament w koronie włoskiego designu, współpracuje z polskimi projektantami, by uwieńczyć swoje 93-letnie doświadczenie. Paolo Pininfarina, obecny szef rady nadzorczej firmy, zgodnie z filozofią swojego dziadka chce tworzyć elegancki design, będący połączeniem innowacji i zmysłowości. Tadeusz Jelec, polski projektant współpracujący z marką, wierzy, że ta współpraca pozwoli na

„Celem naszej współpracy z Pininfariną jest sięgnięcie do stylistycznego DNA, które zaprezentowaliśmy wcześniej, przedstawiając publicznie prototypy demonstracyjne Izery w 2020 r. Ponadto rozwinięcie go oraz uaktualnienie języka stylistycznego marki uwzględniające trendy rynkowe oraz parametry platformy, na której powstanie Izera. Proces projektowania samochodu jest wieloetapowy, a aktualizacja designu w stosunku do prototypów jest naturalna i przebiega w sposób ewolucyjny. Cieszę się, że tą drogę możemy przejść razem z naszymi partnerami” – podkreślał z kolei Jelec. 

Tadeusz Jelec wyraził swoje entuzjazm podczas wymiany opinii dotyczących najbardziej wyrafinowanych modeli, które zostały zaprojektowane przez Pininfarinę. Uważa on, że tego typu innowacje i włoski design przyczynią się do ulepszenia estetycznego projektu Izery. „To jest niesamowite. I mam nadzieję, że będzie trwało dalej” – powiedział on.


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version