Polityka i społeczeństwo

Kierunek: diagnostyka chorób genetycznych – finansowane przez Unię Europejską

Instytut Matki i Dziecka osiągnął imponujące rezultaty dzięki projektowi „Choroby genetycznie uwarunkowane – edukacja i diagnostyka”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Przeprowadzono wiele przedsięwzięć, w tym zakup sprzętu, szkolenia 1300 osób w diagnostyce chorób genetycznych oraz uruchomienie jedynego w swoim rodzaju programu szkolenia bioinformatyków.

Od listopada 2018 r. do końca stycznia 2023 r. realizowany jest projekt ponadnarodowy, którego koszt wynosi blisko 36 mln zł. Projekt jest wspierany przez Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER).

Diagnostyka chorób uwarunkowanych genetycznie stanowi obecnie jedną z kluczowych kwestii z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce i na całym świecie. Dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób możliwe jest podjęcie najbardziej skutecznych działań terapeutycznych, a także poprawienie jakości i komfortu życia pacjentów.

 „Cieszę się, że przy wsparciu funduszy unijnych zakupiono sprzęt, który przyczyni się do kontynuacji prac badawczych i szkoleniowych. Do tej pory już blisko 1300 osób wzięło udział w szkoleniach dla kadr medycznych i personelu laboratoryjnego w obszarze diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która uczestniczyła w konferencji podsumowującej projekt.

Dzięki projektowi „Choroby genetycznie uwarunkowane – edukacja i diagnostyka”, który Instytut Matki i Dziecka zrealizował z unijnym dofinansowaniem, udało się zakupić specjalistyczny sprzęt, a ponad 1300 osób zostało przeszkolonych w diagnostyce chorób genetycznie uwarunkowanych. Dodatkowo wdrożono unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków, który wspiera rozwój tej dziedziny w ramach kształcenia zarówno dyplomowego, jak i podyplomowego. Uczestnicy szkoleń stanowili interdyscyplinarną grupę składającą się z informatyków, genetyków, biologów, chemików, fizyków i lekarzy.

Dzięki realizacji tego projektu, którego budżet wyniósł blisko 36 mln zł, możliwe jest wykrywanie chorób w odpowiednim czasie i dostosowanie odpowiedniego leczenia, co poprawia komfort życia pacjentów. Międzynarodowa współpraca z partnerami z Holandii, Czech i Belgii uzupełniła dostępne w Polsce rozwiązania w zakresie diagnostyki genetycznej.

„Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 wdrożono także unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków i rozwoju tej dziedziny w ramach kształcenia dyplomowego oraz podyplomowego. W kursach podyplomowych dot. bioinformatyki wzięło udział ponad 100 przedstawicieli kadr interdyscyplinarnych – informatyków, genetyków, biologów, chemików, fizyków i lekarzy, w tym studentów kończących etap kształcenia dyplomowego” – dodała wiceszefowa MFiPR.

Projekt międzynarodowy, w którym uczestniczyli partnerzy z Holandii, Czech i Belgii, umożliwił rozszerzenie diagnostyki genetycznej w Polsce. To sprawia, że będzie można wykrywać i leczyć choroby genetyczne z bardziej skutecznym rezultatem.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM