Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Nowe możliwości dla przysięgłych tłumaczy: Zaprzysiężenie przez MS
Polityka i społeczeństwo

Nowe możliwości dla przysięgłych tłumaczy: Zaprzysiężenie przez MS

Ministerstwo Sprawiedliwości z radością informuje, że 29 marca br. odbyła się uroczysta ceremonia zaprzysiężenia 27 nowo wybranych tłumaczy przysięgłych. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta przyjął oficjalnie ich ślubowanie.

Tłumacze przysięgli to ważna część polskiego systemu prawnego, która wpisuje się w długą tradycję służby dla państwa i społeczeństwa.

Ślubujący przyjęli do wiadomości najważniejsze prawa i obowiązki, które się z nimi wiążą w ramach ustawy o zawodzie tłumaczy przysięgłych oraz przyjętych procedur prawnych w kwestiach cywilnych i karnych.

Nasza wspólna praca jest nieoceniona w wielu dziedzinach, w tym w wymiarze sprawiedliwości i w obrocie gospodarczym międzynarodowym. Dziękuję wszystkim tłumaczom za ich wyjątkową pracę i poświęcenie – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta, gratulując uzyskania uprawnień.

Tłumacz przysięgły to zawód zaufania publicznego, który obejmuje przekład różnego rodzaju dokumentów, w tym pism procesowych, urzędowych oraz uwierzytelnianie kopii dokumentów w innym języku. Osoby wykonujące ten zawód są również uprawnione do poświadczania tłumaczeń i odpisów wykonanych przez inne osoby.

Każdy, kto chce móc wykonywać zawód tłumacza przysięgłego, powinien zdać egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Osoby, które już posiadają uprawnienia tłumacza przysięgłego w innym państwie Unii Europejskiej, mogą ubiegać się o jego uznania na mocy Ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytej w państwach UE.

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi naprzeciw potrzebom i wciąż rozwija listę tłumaczy przysięgłych, która obecnie liczy ponad 10 tysięcy osób z 53 języków. Mimo trudności związanych z ubieganiem się o tytuł tłumacza, coraz więcej osób decyduje się na wykonywanie tego zawodu.

Serwis PAP publicznie prezentuje komunikaty bez jakichkolwiek zmian w treści formularza dostarczonego przez nadawcę. Nadawca odpowiada za całą treść komunikatu w granicach wyznaczonych przez art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version