Polityka i społeczeństwo

Odra – stan środowiska wg najnowszego raportu MKiŚ

Raport Końcowy stanowi ważny dokument umożliwiający dalsze prace nad poprawą stanu ekologicznego Odry. Od jego wyników zależy wspólne działanie państw nadawczych i odbiorców w celu zachowania i poprawy jakości wód w Odze.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w konferencji online, podczas której omówione zostaną szczegóły raportu i wyciągnięte wnioski. Konferencja odbędzie się 15 lipca 2021 r. o godzinie 11:00.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że został opracowany Raport Końcowy dotyczący sytuacji na rzece Odrze. Publikacja zawiera szczegółowe analizy i dane, które są podsumowaniem prac ekspertów zespołu. Pełna wersja raportu dostępna jest do pobrania na stronie: https://ios.edu.pl/aktualnosci-certyfikacja/raport-konczacy-prace-zespolu-ds-sytuacji-w-odrze/.

Raport Końcowy zawiera szczegółowe informacje i wnioski na temat sytuacji hydrologicznej, zasolenia wód rzeki, wydanych pozwoleń wodno-prawnych oraz analizę charakterystyki ścieków zrzucanych do rzeki. Dokument będzie stanowił istotny punkt odniesienia dla dalszych prac nad poprawą stanu ekologicznego Odry.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w konferencji online, podczas której omówione zostaną szczegóły raportu i wyciągnięte wnioski. Spotkanie odbędzie się 15 lipca 2021 r. o godzinie 11:00.

Badania ekspertów wykazały związek między masowym zakwitem „złotych alg” a ilością azotu i fosforu w wodzie pochodzących z ścieków komunalnych wpuszczanych do Odry. Według raportu, ścieki komunalne stanowią aż 60% całkowitego zrzutu do rzeki. Wykazano, że dostępność biogenów w wodach jest niezbędna do wzrostu fitoplanktonu. Najwięcej ścieków komunalnych wpływa do Odry w woj. dolnośląskim, podczas gdy 11% objętości zrzutu stanowią odpady z górnictwa.

Raport Końcowy zawiera szczegółowe informacje dotyczące badań „złotych alg” w Zalewie Szczecińskim oraz Zatoce Odrzańskiej w latach 2022, wraz z uzupełnieniami zebranymi w Wstępnym Raporcie o kondycji wód przejściowych.

Zespół badaczy pod wodzą ekspertów wnosi nieoceniony wkład w rozwój naukowej wiedzy na temat Prymnesium parvum „złotej algi”. Przeprowadzone przez naukowców badania pozwoliły na określenie pełnej sekwencji genomu P. parvum z Odry, co uczyniło z nich pierwszą w Europie, a drugą na świecie grupę, która dokonała tego zadania.

Raport marcowy nie oznacza końca badań nad szkodliwymi zakwitami „złotych alg”. Prace w tej dziedzinie trwają i będą trwać. Wymagają one zaangażowania zarówno naukowców, jak i przedstawicieli władz państwowych oraz rządu, aby poznać przyczyny, skutki i możliwe sposoby zapobiegania tym zjawiskom.

Minister Klimatu i Środowiska, w celu zbadania przyczyn masowych śnięć ryb w Odrze, powołał w latem 2022 roku specjalny zespół. W jego skład wchodzili przedstawiciele Departamentu Instrumentów Środowiskowych, Departamentu Ochrony Przyrody oraz Biura Ministra MKiŚ oraz wybrani reprezentanci organów i instytucji. Przewodniczącym Zespołu został Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, a wśród jego członków znaleźli się m.in. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Główny Lekarz Weterynarii, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Państwowa Rada Ochrony Środowiska, Politechniki Warszawska i Wrocławska, Uniwersytety Wrocławski i Warmińsko-Mazurski, jak również Instytut Rybactwa Śródlądowego, Morski Instytut Rybacki, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Główny Instytut Górnictwa, Lubuski i Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a także Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.

PAP SA zapewnia, że wszystkie komunikaty publikowane w ich serwisie są wyświetlane bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ich treści. Dostawca komunikatu jest odpowiedzialny za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM