Polityka i społeczeństwo

Spotkanie wiceministra Kalety z Dyrektorem Agencji Praw Podstawowych UE – relacja

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o dzisiejszym spotkaniu wiceministra Sebastiana Kalety z Dyrektorem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Michael O’Flaherty. Gość specjalny wyraził swoje uznanie dla działań polskiego rządu, które mają na celu pomoc ukraińskim uchodźcom. Michael O’Flaherty dodał, że polski wymiar sprawiedliwości wykazuje duże zaangażowanie w ściganie przestępców, odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione przez rosyjskich agresorów.

Pięciodniowa wizyta Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, której przewodził dyrektor Michael O’Flaherty, miała swoje epicentrum w Polsce. Kontekstem tej wizyty była masowa migracja Ukraińców do państw członkowskich Unii Europejskiej, wywołana agresją rosyjską na Ukrainę. Delegacja zwróciła uwagę przede wszystkim na sytuację uciekinierów z Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce.

Sebastian Kaleta wyraził wdzięczność polskim władzom za ich szybką reakcję na sytuację ukraińskich imigrantów i podjęcie kroków w celu zapewnienia im godnego życia. Wiceminister przypomniał, że rząd i parlament wdrożyli szereg rozwiązań prawnych, dzięki którym Ukraińcy przebywający na terenie Polski mogli cieszyć się podobnymi prawami do polskich obywateli, a większość osób dorosłych, które uciekły do Polski w obliczu wojny, mogła legalnie pracować.

Polska, jak żaden inny kraj, przyjęła największą liczbę uchodźców z Ukrainy, pociągając za sobą ogromne koszty. Wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta, zadeklarował, że mimo oczekiwania na pomoc z funduszy Unii Europejskiej, Polska działa i pomaga.

Ministerstwo Sprawiedliwości wspiera uchodźców z Ukrainy wszelkimi możliwymi sposobami, zapewniając im zarówno bezpieczeństwo, jak i opiekę medyczną. Ministerstwo współpracuje również z samorządami lokalnymi, aby zapewnić tym osobom jak najlepszą opiekę.

Michael O’Flaherty przekazał wiceministrowi Kalecie raport dotyczący wpływu rosyjskiej agresji na Ukrainę na prawa podstawowe w państwach Unii Europejskiej. Z raportu wynika, że rozwiązania zastosowane przez polskie władze okazały się skuteczne i mogą być uznane za „dobre praktyki”, które będą rekomendowane innym państwom Unii Europejskiej. Agencja Praw Podstawowych UE wyrażała szczególne uznanie dla ustawy antyprzemocowej, którą skutecznie przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości i chroni kobiety przed przemocą domową.

PAP SA nie wprowadza jakichkolwiek zmian w treści komunikatów publikowanych w serwisie. Nadawcy są odpowiedzialni za treść swoich komunikatów, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM